Opera مرورگر Opera One را با مفهوم گروه بندی تب جدید راه اندازی کرد

اپرا یک مرورگر جدید به نام Opera One راه اندازی کرده است که در نهایت جایگزین مرورگر پرچمدار خود خواهد شد. این شرکت مستقر در نروژ گفت که این مرورگر جدید دارای عناصری است که آن را برای “آینده مبتنی بر هوش مصنوعی مولد” بدون مشخص کردن معنای آن آماده می کند.

ویژگی اصلی Opera One که به عنوان پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان راه‌اندازی می‌شود، یک مفهوم گروه‌بندی تب جدید به نام «جزایر تب» است. به طور خودکار برگه ها را بر اساس زمینه گروه بندی می کند. به عنوان مثال، اگر به دنبال مکان‌های شام می‌گردید، برگه‌هایی با منوها و مکان‌های مختلف در کنار هم قرار می‌گیرند. اگر روی تعدادی از اسناد Google کار می کنید، آنها نیز با هم گروه بندی می شوند.

نمایندگی جزیره تب اعتبار تصویر: TechCrunch

هر جزیره (یا گروه) با یک قرص رنگی عمودی نشان داده می‌شود که می‌توانید با یک کلیک آن را گسترش داده و فرو بریزید. یک ویژگی راهنمای ابزار مفید برای جزایر فرو ریخته وجود دارد که می تواند به شما در یافتن گروه برگه صحیح کمک کند.

Joanna Czajka، مدیر محصول اپرا گفت که این رویکرد جدید “روشی طبیعی برای مرتب کردن برگه های شما در گروه های متنی بدون ایجاد اختلال در جریان شما است.”

با این حال، اپرا تنها سازنده مرورگر نیست که سعی می کند به روشی جدید به تب ها نزدیک شود. استارت‌آپ‌هایی مانند Browser Company و SigmaOS بر ایجاد فضاهای کاری مختلف و باز کردن/یافتن برگه‌ها از طریق نوار وظیفه تمرکز کرده‌اند.

این شرکت اضافه کرد که Opera One از Multithreaded Compositor استفاده می کند که به ارائه نرم افزارهای مختلف انیمیشن های پیچیده وب از طریق GPU کمک می کند. Czajka گفت که این به عملکرد بهتر با جزیره برگه و سایر ویژگی های آینده مانند نوار آدرس بازطراحی شده کمک می کند.

از نظر ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی برای مرورگر جدید، اپرا جزئیات زیادی ارائه نکرد. اما مشخص کرد که ادغام‌های ChatGPT و ChatSonic که در ماه مارس به مرورگر پرچمدار معرفی کرده است به طور پیش‌فرض روشن می‌شوند.

اپرا گفت که این اولین نسخه از Opera One است و اواخر امسال جایگزین محصول پرچمدار این شرکت در ویندوز، MacOS و لینوکس اواخر امسال خواهد شد.