Mastodon اولتیماتوم 30 روزه به شبکه اجتماعی ترامپ در مورد سوء استفاده از کد آن صادر کرد – TechCrunch

شبکه اجتماعی جدید رئیس جمهور سابق ترامپ ممکن است حتی قبل از راه اندازی در آب داغ باشد. Mastodon، یک چارچوب رایگان رسانه‌های اجتماعی، ادعا می‌کند که Truth Social نرم‌افزار متن‌باز را به‌عنوان نرم‌افزار خود عرضه می‌کند و به آنها 30 روز فرصت داده است تا این مشکل را برطرف کنند. اگر تا پایان ماه آینده همه چیز را اصلاح نکند، ممکن است اوضاع به هم ریخته شود.

در پستی در وبلاگ Mastodon، بنیانگذار و مدیر عامل Eugen Rochko توضیح داد که مشکل فقط این نیست که Truth Social از Mastodon استفاده می کند، بلکه این کار را در حالی انجام می دهد که مالکیت کد سایت را دارد. افرادی که هفته گذشته کد سایت پیش از راه اندازی را بررسی کردند، دریافتند که به وضوح از کد Mastodon بدون تایید استفاده می کند.

او نوشت: «شرایط خدمات شامل یک بخش نگران‌کننده بود که ادعا می‌کرد این سایت دارایی اختصاصی است و همه کد منبع و نرم‌افزار متعلق به آن‌ها یا تحت کنترل یا دارای مجوز برای آن‌ها است». Mastodon یک نرم‌افزار رایگان است که تحت مجوز AGPLv3 منتشر شده است و به هر سرویسی که از آن استفاده می‌کند نیاز دارد تا کد منبع و هرگونه تغییر در آن را در دسترس عموم قرار دهد.

هیچ اشاره ای به Mastodon توسط Truth نشده است، اگرچه واضح است که از کد این شرکت استفاده می شود.

این نوع مجوز در نرم افزار منبع باز رایج است، که به صورت رایگان حتی در بسیاری از موارد به شرکت های بزرگ ارائه می شود، که در استفاده و تغییر آن آزاد هستند – تا زمانی که این کار را به صورت عمومی انجام دهند و کار خود را بخشی از توسعه کلی کنند. از ابزار این یک محیط غنی از همکاری بین افرادی که وقت خود را به صورت داوطلبانه انجام می دهند و شرکت هایی که مهندسان آنها اساساً برای مشارکت پول دریافت می کنند ایجاد کرده است.

اما چنین مجوزهایی اغلب رعایت نمی شوند. اغلب شرکت‌هایی به اندازه‌ای بزرگ هستند که فکر می‌کنند می‌توانند از پس آن برآیند، یا به سادگی نمی‌دانند چه چیزی از آنها خواسته می‌شود، حتی اگر این فقط یک تأیید استفاده یا یک صفحه GitHub باشد که نحوه تغییر کد را مستند می‌کند. عواقب تخلفات اصلا مشخص نیست و به عوامل زیادی بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر شرکتی از نرم‌افزار منبع باز تحت مجوز رایگان استفاده کند تا از پرداخت مجوز پولی موجود اجتناب کند، ممکن است شکایتی برای درخواست خسارت مالی برای درآمد از دست رفته مطرح شود. یا یک کت و شلوار می تواند صرفاً به دلیل تمایل به باز نگه داشتن کد باشد، مانند پرونده اخیر علیه Vizio.

تعداد انبوه موارد نقض مجوز در آنجا به این معنی است که بسیاری از آنها از بین خواهند رفت، اما نادیده گرفتن مجوز توسط شبکه اجتماعی ترامپ احتمالاً چنین نخواهد شد. پست روچکو می‌گوید که اگر Truth Social با تأیید و ارسال کد منبع ماستودون برای بازبینی، مطابقت نداشته باشد، مجوز آنها برای کد مذکور در تاریخ 26 نوامبر لغو خواهد شد (30 روز پس از ارسال نامه‌ای در توضیح همه این موارد به رئیس حقوقی Truth Social. افسر).

این همان درمانی است که Software Freedom Conservancy هفته گذشته پیش‌بینی کرده بود که وارد عمل می‌شود، زیرا همانطور که آنها اشاره می‌کنند، «تدارک درمان AGPLv3 اینگونه عمل می‌کند – بدون استثنا – حتی اگر یک غول املاک، ستاره تلویزیون واقعیت، یا حتی باشید. یک POTUS سابق.» این “درمان” فقط در انتظار اعلان توسط دارنده حق چاپ (یعنی Mastodon) با فرض عدم توافق دیگری بود.

روچکو در ایمیلی به TechCrunch گفت: “کسی که از کد بدون مجوز استفاده می کند حق نسخه برداری ما را نقض می کند.” در آن صورت راه‌های مبارزه با نقض حق چاپ به روی ما باز خواهد شد.»

روچکو اذعان می‌کند که از اینکه جناح ترامپ از نرم‌افزار آنها استفاده می‌کند خشنود نیستند، اما وقتی وارد این تجارت شدند همه برای آن آماده بودند، و تنها اعتراض واقعی آنها این است که طبق قوانین از آن استفاده نمی‌شود:

تا آنجا که به احساسات شخصی مربوط می‌شود، البته ما ترجیح می‌دهیم افرادی که مخالف ارزش‌های ما هستند از زحمات ما استفاده نکنند و از آن بهره نبرند، اما واقعیت کار بر روی نرم‌افزار آزاد این است که شما از انتخاب اینکه چه کسی می‌تواند و چه کسی نمی‌تواند دست بکشید. از همان ابتدا از آن استفاده کنید، بنابراین از نظر عملی تنها مشکلی که می توانیم در مورد چیزی مانند Truth Social داشته باشیم این است که آنها حتی با مجوز نرم افزار رایگانی که ما کار خود را تحت آن منتشر می کنیم مطابقت نداشته باشند.

Mastodon عمداً طوری طراحی شده است که نمونه های آن اساساً کاملاً مستقل هستند و شرکت نمی تواند دست دراز کند و یکی را تعطیل کند. از قضا، این دقیقاً همان ابزار رسانه‌های اجتماعی است که متحدان ترامپ در حالی که از اقتدار متمرکز توییتر و فیس‌بوک شکایت می‌کنند، فریاد می‌کشند. ماستودون سال‌هاست که در دسترس بوده است، اما با پذیرش آن، شرکت ترامپ این کار را به مشکوک‌ترین شکل ممکن انجام داده و کل عملیات را به خطر انداخته است.

اگر Truth Social از ادعای خود مبنی بر ایجاد خود شبکه اجتماعی عقب نشینی کند – و صرفاً یک نمونه مارک دار از Mastodon را راه اندازی نکند، که هر کسی می تواند در یک بعد از ظهر انجام دهد – ایمن خواهد بود اما ممکن است کمی درخشش را از دست بدهد. اگر اینطور نباشد، پس این یک پرونده کتاب درسی است و یک شکایت ممکن است شرکت را مجبور کند که پایه کد خود را بسازد، که ممکن است آن را سخت‌تر از حد انتظار بدانند.