HV Capital صندوق ۷۱۰ میلیون یورویی را در بحبوحه رکود گسترده‌تر سرمایه‌گذاری در اروپا و جهان می‌بندد

اگر نام‌های Flixbus، SumUp، StudiVZ، Seatwave، Cafe Press، Zalando، Wooga، HelloFresh، Depop، Delivery Hero و Agreena را شنیده‌اید، پس در مورد شرکت‌هایی که HV Capital در آنها سرمایه‌گذاری کرده‌اند شنیده‌اید. مرحله اولیه و رشد آلمانی VC حداقل از اوایل دهه 2000، یکی از پایه‌گذاران اکوسیستم استارت‌آپ‌های فناوری اروپا بوده است و به شرکت‌های آلمانی الاصل که معمولاً در بازار بزرگ DACH گسترش یافته و اغلب در سطح بین‌المللی گسترش یافته‌اند، سرمایه مالی می‌دهد.

اکنون نهمین صندوق IX خود را با قیمت 710 میلیون یورو بسته است، بزرگترین صندوق تا به امروز، و توسط سرمایه گذاران نهادی از اروپا و ایالات متحده حمایت می شود.

قبل از اخبار بالا، بزرگترین صندوقی که در سه ماهه اول امسال بسته شد، HighTech Gründerfonds (همچنین یک دوست آلمانی) با نزدیک به 500 میلیون یورو برای Fund IV بود. علاوه بر این، McWin Capital Partners یک صندوق اکوسیستم غذایی 300 میلیون یورویی را بست.

صندوق سرمایه گذاری HV به دو وسیله، “Fund IX Venture” و “Fund IX Growth” تقسیم می شود تا شرکت هایی را از Seed تا Series D و فراتر از آن هدف قرار دهد.

چهار سرمایه گذاری از این جدید انجام شده است، مانند SPREAD مستقر در برلین، Polyteia مستقر در برلین، ecoplanet مستقر در مونیخ، و Agreena مستقر در کپنهاگ.

این صندوق همچنین بر اساس تعهد اعلام شده HV Capital برای پیشبرد موضوعات ESG در VC خواهد بود. این سازمان به ماده 8 قانون افشای مالی پایدار اتحادیه اروپا (SFDR) متعهد است. محصولات ماده 8 آنهایی هستند که «ویژگی‌های زیست‌محیطی یا اجتماعی را ارتقا می‌دهند و پایداری را در فرآیند سرمایه‌گذاری به صورت الزام‌آور ادغام می‌کنند».

بنابراین، HV Capital می‌گوید 33 درصد از زنان را در موقعیت‌های C-Suite در سراسر مجموعه هدف قرار خواهد داد. به علاوه، 30 درصد از وجوه تخصیص یافته به شرکت‌های همسو با معیارهای اقدام اقلیمی و پایداری زیست‌محیطی صندوق سرمایه‌گذاری اروپا (EIF)، تا پایان چرخه حیات صندوق خواهد رفت.

راینر مرکل، شریک عمومی HV Capital در بیانیه‌ای گفت: «صندوق IX به ما امکان می‌دهد با کارآفرینان برجسته، که از هر صنعت و بازاری در سراسر قاره، تفاوت‌های باورنکردنی در شیوه زندگی ما ایجاد می‌کنند، شریک شویم.»

HV همچنین پول خود را در جایی گذاشته است و سرمایه گذاران زن مانند زوزانا چاپینسکا را که اخیراً به عنوان مدیر سرمایه گذاری ارتقا یافته است، استخدام کرده است.

شرکت VC در حدود 225 شرکت اینترنتی و فناوری سرمایه‌گذاری کرده است، از استارت‌آپ‌هایی با اندازه بلیط‌های بین 500000 تا 60 میلیون یورو حمایت می‌کند، دارای دفاتری در مونیخ و برلین و دارایی‌های 2.7 میلیارد یورویی تحت مدیریت است.

این آخرین اخبار نشان می‌دهد که VC قاره اروپا در شرایط اقتصادی پرتلاطم‌تر توانسته سر خود را بالای آب نگه دارد.

گزارش سرمایه گذاری اروپا در سه ماهه اول 2023 از Pitchbook نشان می دهد که ارزش معاملات سرمایه گذاری اروپایی 32.1 درصد نسبت به سه ماهه نسبت به سه ماهه کاهش یافته است، در حالی که تعداد معاملات در سه ماهه اول 2023 19.2 درصد کاهش یافته است.

کاهش شدید سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌ها وجود داشته است، سرمایه‌گذاری در مراحل پایانی نسبت به مرحله اولیه سهم بیشتری از ارزش معامله دارد، و M&A و ادغام بسیار بیشتری با بازارهای IPO بسته شده است.

با این حال، بر اساس گزارش Crunchbase، رکود سرمایه گذاری اروپا به سادگی با کاهش 53 درصدی بودجه جهانی در سال به سال مطابقت دارد.