Enpal سری C را با 174 میلیون دلار از سوی SoftBank برای فناوری می بندد تا صاحبان خانه بتوانند از انرژی خورشیدی استفاده کنند – TechCrunch

یکی از عواملی که باعث می شود صاحبان خانه بیشتر به سمت استفاده از انرژی خورشیدی روی آورند این است که خورشیدی ، به عنوان یک کسب و کار ، به سختی می تواند درست شود ، بسیاری از شرکت ها وقتی نتوانستند تعادل مناسبی بین آنها برقرار کنند ، شکست می خورند. فناوری آنطور که باید کار می کند ، ارائه خدمات به روشی مقرون به صرفه ، ارائه خدمات خوب به مشتریان و مدیریت هزینه های شخصی خود. امروز ، استارتاپی که معتقد است برخی از این مشکلات را کنار گذاشته است ، در حالی که برای رشد آماده می شود ، اعلام می کند که یک دور بزرگ تامین مالی دارد.

Enpal-یک استارتاپ خورشیدی در خارج از برلین ، آلمان ، که از AI برای تأمین و نصب خدمات استفاده می کند ، و سپس یک مدل به سبک اشتراک برای پرداخت هزینه برای صاحبان خانه (شما حتی می توانید آن را یک مدل SaaS بنامید: solar-as-a-service ) – 150 میلیون یورو (174 میلیون دلار) از SoftBank Vision Fund 2 جمع آوری کرده است.

این بودجه سری C خود را 250 میلیون یورو (290 میلیون دلار) ، از جمله 100 میلیون یورو که Enpal در اوایل سال جاری از سرمایه گذاران شامل HV Capital و بنیانگذار SolarCity ، پیتر ریو ، جمع آوری کرده بود ، به پایان می رساند. ارزش سرمایه گذاری Enpal 950 میلیون یورو (1.1 میلیارد دلار) پس از پول است ، این شرکت تأیید کرده است.

تا به امروز ، Enpal حدود 360 میلیون دلار سرمایه خالص و 406 میلیون دلار دیگر بدهی جمع آوری کرده است.

این شرکت حدود 10 هزار مشتری در آلمان دارد و برنامه این است که به رشد خود در بازار داخلی خود ادامه دهد و همچنین اولین تلاش خود را برای گسترش مشتریان جدید انجام دهد. ماریو کوهل ، مدیرعامل این شرکت ، گفت که در نهایت هدف آنپال این است که استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را به گزینه ای واقعی برای همه و همه تبدیل کند.

کوهل در مصاحبه ای گفت: “برنامه ما فراتر رفتن از آلمان است زیرا بحران آب و هوا از محدوده ما فراتر می رود.” “ما همچنین فکر می کنیم که این چیز کوچکی که اختراع کردیم می تواند به تحرک الکترونیکی و توزیع انرژی مبتنی بر جامعه نیز گسترش یابد.”

کوهل در سال 2017 با همکاری ویکتور وینگرت و یوخن زیرووگل تأسیس شد و گفت که ایده اولیه ایجاد یک استارتاپ جدید بود که بتواند در مورد بحران آب و هوا پیشگیرانه تر عمل کند. شرکت قبلی وی ، یک استارتاپ نسل پیشرو در فروش که به شرکت PE General Atlantic فروخت ، تعداد زیادی مشتری از بازار خورشیدی داشت. کوهل از آنچه آنها سعی می کردند انجام دهند خوشش آمد ، اما دید که آنها بارها و بارها شکست می خورند. او تحقیقات خود را در مورد علت انجام داد و دریافت که این فناوری خورشیدی به خودی خود نیست ، بلکه همه موانع در فروش و تأمین کارآمد آن است. مدل کسب و کار فقط برای اکثر آنها جمع نشده است.

کوهل گفت ، اینجا جایی است که انپال – که بنای “انرژی” و “پال” است – تمام تمرکز خود را روی آن قرار داد.

ابتدا یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد کرد که به کاربران امکان می دهد از سقف خود عکس بگیرند ، و سپس از بینایی رایانه و سایر تکنیک ها برای تعیین اندازه و موقعیت نصب مورد نیاز استفاده می کند. کل قسمت تأمین نصب از راه دور انجام می شود و تکنسین ها فقط در محل نصب به خانه می آیند ، به این معنی که خدمات سریعتر با هزینه کمتری انجام می شود.

از آنجا ، مشتریان از یک برنامه اینترنت اشیا برای اندازه گیری جمع آوری و ذخیره انرژی خود استفاده می کنند (روشن سلولهای فسفات آهن لیتیوم نیز توسط Enpal ارائه می شود) و مصرف و پرداخت هزینه خدمات. آنها فقط برای انرژی مورد استفاده در سیستم هزینه می کنند – نه خود پانل ها. کاربرانی که قرارداد 20 ساله امضا می کنند ، می توانند پنل های خود را با 1 یورو در پایان آن دوره خریداری کنند.

در حالی که تعدادی از شرکتهای greentech متمرکز بر انرژی امروزه در بازار بر نوآوریهایی در زمینه تولید یا مصرف کمتر انرژی یا تأثیر کمتر بر محیط زیست متمرکز شده اند ، Enpal بخشی از گروه نوظهوری است که به آن نوآوریها متکی است. ، اما خودشان بیشتر متمرکز هستند که چگونه مقیاس بندی این راه حل ها را عملی تر و سودآورتر می کند.

یک استارتاپ دیگر به نام Aurora Solar با این مشکل به عنوان مشکل B2B2C برخورد می کند: در ماه مه ، او 250 میلیون دلار از سری C خود را در اوایل امسال برای فناوری که از دید کامپیوتر (همراه با نقشه برداری ماهواره ای و سایر داده ها) نیز استفاده می کند ، جمع آوری کرده است ، که به فروش می رساند. شرکت های خورشیدی به آنها کمک می کنند تا طرح های نصب خانه و برآورد هزینه را خودکار کنند و در نتیجه هزینه های هنگفت مربوط به آن را نیز کاهش دهند.

البته عکس های ماه با ریسک هایی همراه است. تمرکز Aurora بر فروش نرم افزار به صنعت خورشیدی به این معنی است که مدل تجاری کامل را کنترل نمی کند و موفقیت آن بر این است که مشتریانش همچنان در حال رشد هستند (و به دلیل بسیاری از چالش های دیگر در راه اندازی یک شرکت خورشیدی شکست نمی خورند).

Enpal چالش متفاوتی دارد ، این است که باید مطمئن شود که با استفاده از تعداد تاسیسات خورشیدی که در بازار یارانه خود Enpal دارد ، بیش از حد اهرم نمی کند ، شاید این مشتریان آنقدر خرید نکنند. انرژی خورشیدی همانطور که پیش بینی شده بود خریداری شود. و اگرچه ممکن است استدلال کنید که صدها شرکت فناوری اصولاً از اصول مشابهی پیروی می کنند – هر شرکتی که دستگاهی را به مشتری ارائه می دهد تا مشتری هزینه خدمات در آن دستگاه را بپردازد – با هزینه تخمینی بین 15000 تا 40،000 دلار برای هزینه این سیستم سخت افزاری برای خانه ای به مساحت 2000 فوت مربع ، معمولاً دو برابر بیشتر از یک جعبه تنظیم بالا گران تر است. این مدل پایه یارانه پانل ها یکی از دلایلی است که این شرکت بدهی های زیادی را به عهده گرفته است.

کوهل معتقد است که احتمال این که به سختی برای شرکت به نمایش گذاشته شود به دلیل مدل بسیار جذاب بسیار کم است. او گفت که این شرکت هنوز سودآور نیست ، اما “ما از ابتدا حاشیه مشارکت مثبتی داریم” به دلیل مدل SaaS. “این چیزی است که مشتریان پرداخت می کنند ، و این بدان معناست که ما از ابتدا جریان نقدی مثبت هستیم. و آنچه مشتریان دوست دارند این است که آنها هزینه کمتری پرداخت می کنند و یک سیستم خورشیدی به صورت رایگان دریافت می کنند. “

به نظر می رسد سرمایه گذاران نیز موافق هستند.

یانی پیپیلیس ، شریک مدیریت مشاوران سرمایه گذاری سافت بانک ، در بیانیه ای گفت: “افزایش قیمت برق و افزایش تقاضا به معنای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به سرعت در حال تبدیل شدن به جریان اصلی است.” “ما معتقدیم که Enpal به مشتریان راه حل خورشیدی همه جانبه ارائه می دهد و موانع ورود مصرف کنندگان را کاهش می دهد. همکاری با ماریو و تیم Enpal برای مستقل کردن انرژی بیشتر خانواده ها بسیار عالی است. “