ACCC استرالیا – TechCrunch می گوید که صفحه انتخاب جستجوی اندروید برای مقابله با قدرت بازار گوگل مورد نیاز است.

استرالیا می تواند در تلاش برای شکستن تسلط گوگل بر بازار جستجو، یک صفحه انتخاب را اجباری کند.

کمیسیون رقابت و مصرف‌کننده استرالیا (ACCC) توصیه می‌کند که به آن قدرت داده شود تا «فرماندهی، توسعه و اجرای یک صفحه انتخاب اجباری را برای بهبود رقابت و انتخاب مصرف‌کننده در عرضه خدمات موتورهای جستجو در استرالیا صادر کند».

یک گزارش جدید توسط ناظر رقابت این کشور نتیجه‌گیری می‌کند که برای تقویت رقابت در بازار موتورهای جستجوی محلی و رسیدگی به آسیب‌های ناشی از سهم بازار تقریباً 94 درصدی گوگل از جستجو در استرالیا، مانند موانع ورود سایر رقبا و ریسک پایین‌تر، مداخلات لازم است. خدمات با کیفیت با آنچه که «ویژگی‌های نامطلوب» نامیده می‌شود – مانند محتوای حمایت‌شده بیشتر در مقابل نتایج جستجوی ارگانیک…

تسلط گوگل بر بازار جستجوی محلی نیز مانع از ظهور مدل های تجاری جدید می شود – مانند گزینه های اشتراکی که برای کسب درآمد از جستجوی اینترنتی به تبلیغات (و کاربران داده کاوی) متکی نیستند.

این گزارش نمونه ای از Neeva را ارائه می دهد، یک موتور جستجوی جدید مبتنی بر اشتراک – که خود را به عنوان “تنها موتور جستجوی خصوصی بدون تبلیغات” تبلیغ می کند – و (بر خلاف اکثر موتورهای جستجوی دیگر گوگل) هیچ آگهی یا پیوند وابسته ای در نتایج جستجو ندارد. – در ارزیابی تنظیم‌کننده، «یک پیشنهاد ارزش متفاوت که مصرف‌کنندگان ممکن است بخواهند» ارائه می‌کند.

ACCC نتیجه می‌گیرد: «مسعود کردن نقاط دسترسی جستجوی کلیدی توسط Google از طریق ترتیبات مورد بحث در این گزارش، توانایی این کسب‌وکارها را برای رشد، و قرار گرفتن مشتریان در معرض مدل‌های تجاری جدید و بالقوه جذاب را محدود می‌کند».

برای مقابله با چنین مشکلاتی، تنظیم‌کننده می‌خواهد بتواند یک صفحه انتخاب جستجو را در دستگاه‌های Android پیاده‌سازی کند که گزینشی از گزینه‌ها را در مقابل «پیش‌فرض از پیش تعیین‌شده» Google در اختیار کاربران قرار می‌دهد – با این که تنظیم‌کننده می‌گوید که چنین مکانیزمی «می‌تواند توانایی موتورهای جستجوی رقیب برای دستیابی به مشتریان».

با این حال، ACCC همچنین می‌خواهد مسئول توسعه معیارهایی در مورد استفاده از صفحه انتخاب برای ارائه‌دهندگان خدمات مشخص باشد – که در گزارش آن اشاره می‌شود که باید «به قدرت بازار و/یا موقعیت استراتژیک ارائه‌دهنده مرتبط باشد».

به نظر می‌رسد این یک صلاحیت کلیدی است که گوگل حدود سه سال است که صفحه نمایش انتخاب جستجو را در اتحادیه اروپا به کاربران تلفن‌های هوشمند اندرویدی ارائه می‌دهد – و تغییر قابل توجهی در تسلط منطقه‌ای آن بر جستجو رخ نداده است.

این موضوع را می‌توان به این موضوع متهم کرد که اتحادیه اروپا این را به گوگل واگذار کرده است تا تعیین کند چگونه اجرای ضد انحصار 5 میلیارد دلاری را که در سال 2018 علیه گوگل از طریق اندروید صادر کرده بود، «رفع» کند.

گوگل با افزودن یک صفحه نمایش انتخابی خود در اتحادیه اروپا پاسخ داد – که رقبای جستجو به سرعت آن را محکوم کردند.

آنها به ویژه در مورد مدل حراج پیشنهادی مهر و موم شده ای که گوگل انتخاب کرده بود خشمگین شده بودند – فروش اسلات روی صفحه انتخابی به رقبا، بدون نیاز به پرداخت هزینه برای ادامه نمایش موتور جستجوی خود در همان صفحه البته.

این منجر به صفحه‌های انتخابی اندروید شد که مملو از رژه‌ای غیر الهام‌بخش از افراد هدف‌دار تبلیغاتی به سبک Google یا خود گوگل به‌عنوان «انتخاب» پیشنهادی بود – تقریباً به‌طور کامل جایگزین‌های طرفدار حریم خصوصی یا غیرانتفاعی را که نمی‌توانستند پیشنهاد بدهند را کنار بگذارند. رقبای داده کاوی

نتیجه کاملاً قابل پیش بینی این بود که گوگل تسلط آهنین خود را در بازار جستجوی اروپا حفظ کرده است. و تا بانک خندید.

در نهایت کمیسیون اروپا وارد عمل شد – و در تابستان امسال، گوگل اعلام کرد که مدل حراج را کنار گذاشته و در عوض به رقبای جستجو اجازه می دهد تا به صورت رایگان ظاهر شوند.

با این حال، موتورهای جستجوی جایگزین، مانند DuckDuckGo بدون ردیابی، به شدت از راه حل انتقاد می‌کنند و استدلال می‌کنند که برای اینکه یک صفحه انتخابی واقعاً کار کند، تنظیم‌کننده‌ها باید با کل مجموعه پیش‌فرض‌های مخربی که Google برای قفل کردن کاربران روی محصولاتش اعمال می‌کند، مقابله کنند.

برای مثال، پیاده‌سازی اتحادیه اروپا فقط برای دستگاه‌های Android جدید (و نه برای Chrome) و فقط در راه‌اندازی یا راه‌اندازی مجدد کارخانه یک دستگاه اعمال می‌شود. پیشنهاد متقابل DuckDuckGo این است که تنظیم‌کننده‌ها باید همیشه رقابت جستجو را با یک کلیک دورتر کنند.

به نظر می‌رسد که ناظر استرالیا از چنین مشکلاتی آگاه است – نوشت: «توسعه صفحه انتخابی و اجرای آن باید مشروط به مشاوره دقیق با شرکت‌کنندگان در صنعت و آزمایش کاربر باشد، و باید تعامل آن با سایر اقدامات پیشنهادی در این گزارش را به دقت بررسی کرد. ”

قابل توجه است که به سمت صفحه انتخابی متمایل شده است که برای هر دو جدید و موجود دستگاه‌های تلفن همراه Android – که بلافاصله برنامه‌ای بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که Google برای اعمال در اتحادیه اروپا انتخاب کرد (به خود یک مجوز رایگان می‌دهد تا پیش‌فرض‌های مخرب خود را بر روی صدها میلیون اندرویدی که قبلاً در حال بازی هستند، اعمال کند).

ACCC همچنین تصریح می‌کند که صفحه نمایش انتخابی اندروید استرالیا باید برای موتورهای جستجو رایگان باشد تا در آن شرکت کنند. بنابراین، درس مدل حراج اتحادیه اروپا خودخدمت گوگل به وضوح زیر آن فرو رفته است.

ناظر استرالیا همچنین خواهان قدرت‌های گسترده‌تری است تا بتواند به طور موثر با کمبود رقابت در جستجو مقابله کند – پیشنهاد می‌کند که به اقداماتی برای محدود کردن ارائه‌دهنده («که معیارهای از پیش تعریف‌شده را برآورده می‌کند») از پیوند یا بسته‌بندی خدمات جستجو با کالاها یا خدمات دیگر نیاز دارد. و همچنین ممکن است توانایی ارائه دهنده را برای پرداخت برخی موقعیت های پیش فرض محدود کند.

این گزارش همچنین ایده «اجبار بالقوه دسترسی به مجموعه داده‌های مشخص شده برای موتورهای جستجوی غیر غالب رقیب» را مطرح می‌کند.

تنظیم کننده پیشنهاد می کند رقبا ممکن است نیاز به دسترسی به داده های کلیک و پرس و جو گوگل – «و احتمالاً مجموعه داده های دیگر» داشته باشند – اگرچه اضافه می کند که این باید تحت «مطالعه گسترده تأثیرات حریم خصوصی، و طراحی دقیق و نظارت مداوم برای اطمینان از وجود آن باشد». هیچ تأثیر نامطلوبی بر مصرف کنندگان ندارند.

این گزارش ادامه می‌دهد: «در حالی که تعدادی از عوامل به کیفیت موتور جستجو کمک می‌کنند، داده‌های کلیک و پرس و جو یک ورودی حیاتی است. گوگل با محدود کردن توانایی رقبا برای دستیابی به مصرف کنندگان در مقیاس، اطمینان حاصل کرده است که دسترسی به مجموعه داده های بی رقیب را حفظ می کند و به آن اجازه می دهد به طور مداوم کیفیت نتایج جستجوی خود را به گونه ای که رقبای خود نمی توانند بهبود بخشد، و میزان دسترسی رقبا را کاهش دهد. قادر به مقیاس و رقابت با گوگل است.

این امر بر توانایی موتورهای جستجوی رقیب در کسب درآمد از خدمات خود تأثیر می گذارد و به طور مؤثر سلطه Google را در جستجو تقویت می کند. موقعیت گوگل به این معنی است که می تواند مبالغ بیشتری را به تامین کنندگان مرورگرها و OEM ها ارائه دهد تا موتور جستجوی پیش فرض باشد. بنابراین، رقبا از دسترسی به کاربران و داده‌های کلیک و پرس و جو لازم برای بهبود خدمات موتور جستجوی خود محروم می‌شوند، موانعی برای ورود و گسترش بیشتر، و گسترش و تثبیت سلطه Google در جستجو.

در حالی که ACCC در حال بررسی برخی مداخلات جدی علیه تسلط گوگل بر جستجو است، به نظر می رسد اقدام واقعی تا حدودی دور از ذهن است – با پنجمین گزارش موقت، که تا سپتامبر 2022 موعد آن نیست، چارچوبی برای قوانین و اختیارات پیشنهادی، همراه با یک گزارش گسترده تر در نظر گرفته شده است. ارزیابی نیاز به مقررات قبلی برای پلتفرم‌های دیجیتال – «برای رسیدگی به رقابت مشترک و نگرانی‌های مصرف‌کننده که در بازارهای پلتفرم دیجیتال شناسایی کرده‌ایم».

این گزارش‌ها بخشی از کارهایی است که سال گذشته توسط دولت استرالیا سفارش داده شد – زمانی که به تنظیم‌کننده دستور داد تا در مورد بازارهای دیجیتال تحقیق کند و هر شش ماه یک بار گزارش دهد. با این حال گزارش نهایی تا مارس 2025 ارائه نمی شود.

البته اتحادیه اروپا قوانین قبلی را برای مقابله با غول های پلتفرم، تحت قانون بازارهای دیجیتال، که در پایان سال گذشته ارائه شد، پیشنهاد کرده است. هر چند احتمالا سال ها پس از تصویب است.

بریتانیا همچنین در حال کار بر روی اصلاح رقابت است که به قانونگذاران قدرت پیشگیرانه نسبت به غول های فناوری که به نظر می رسد دارای قدرت استراتژیک بازار هستند، می دهد. اما، دوباره، یک واحد اختصاصی بازارهای دیجیتال در انتظار مجموعه ای از اختیارات قانونی است.

در حالی که آلمان – که جلوتر از این بسته است – مقررات دیجیتال خود را در ابتدای سال جاری به روز کرد و قدرت های قبلی را برای مقابله با پلتفرم ها به ارمغان آورد. ناظر رقابت آن، FCO، در حال ارزیابی قدرت بازار تعدادی از غول‌های فناوری است تا تعیین کند چگونه ممکن است برای حمایت از رقابت مداخله کند.

مجموعه تحقیقات آلمان شامل نگاهی دقیق به محصول Google News Showcase است، که از طریق آن غول فناوری محتوای ناشران اخبار را با جوهر قراردادهای تجاری درهای بسته که خطر مقابله با ناشران بزرگ را در مقابل ناشران کوچکتر، از جمله دیگر نگرانی های رقابتی، مجاز می کند، صادر می کند.

استرالیا قبلاً قوانینی را در این زمینه تصویب کرده است – در فوریه یک کد چانه زنی خبری را در قانون قرار داده است که برای Google و Facebook اعمال می شود.

برای اظهار نظر در مورد گزارش ACCC، گوگل این بیانیه منتسب به یک سخنگوی را برای ما ارسال کرد:

«مردم از جستجوی Google استفاده می کنند زیرا مفید است، نه به این دلیل که مجبورند و محبوبیت آن بر اساس کیفیتی است که بر اساس دو دهه نوآوری ساخته شده است. Android با اجازه دادن به افراد برای سفارشی کردن دستگاه خود – از برنامه‌هایی که دانلود می‌کنند تا سرویس‌های پیش‌فرض برای آن برنامه‌ها، حق انتخاب را در اختیار افراد قرار می‌دهد. نصب پیش‌نصب با آسان‌تر کردن استفاده سریع و آسان از خدمات برای کاربران سودمند است. ما به بررسی این گزارش ادامه می دهیم و مشتاقانه منتظر بحث در مورد آن با ACCC و دولت هستیم.»