500 Global بال های خود را در سراسر قفقاز و اروپای شرقی از طریق تفلیس می گسترد

شتاب دهنده های اروپایی در حال حاضر دوران جالبی را پشت سر می گذارند. به عنوان مثال، TechStars Stockholm آماده راه اندازی بود و سپس به طور ناگهانی تعطیل شد. و من فکر می‌کنم در حال حاضر به طور معمول پذیرفته شده است که بیشتر شتاب‌دهنده‌های خارج از YCombinator اغلب می‌توانند «کمتر از کافی» باشند، به بیان دیپلماتیک. در تجربه من، شاید یک استثنا برای این عبارت که اغلب تکرار می شود، کارآفرین اول خارج از لندن/اروپا (اما اکنون در آسیا) باشد، و حتی پس از آن، این نهاد از نظر روشی که استعدادها را قبل از آن جمع آوری می کند، کمی به یک پیش شتاب دهنده نزدیک تر است. استارت‌آپ‌ها را جمع‌آوری می‌کند (البته استارت‌آپ‌هایش را نیز تأمین مالی می‌کند).

با این حال، شتاب دهنده ها هنوز نقشی در اکوسیستم نوظهور اروپا دارند. مسلماً، در کشورهای «توسعه یافته» اروپای غربی، استارت‌آپ‌ها معمولاً بهتر است از شتاب‌دهنده‌ها صرفنظر کنند و مستقیماً از فرشتگان، HNW و صندوق‌های اولیه جمع‌آوری کنند. البته، مسافت پیموده شده شما ممکن است متفاوت باشد.” با این حال، در اروپای شرقی است که – حداقل فکر می‌کنم – شتاب‌دهنده‌ها بهترین اثر خود را در بازارهایی دارند که در آن اکوسیستم استارت‌آپ‌های فناوری به سختی وجود دارد، اگر اصلا وجود داشته باشد.

اروپای مرکزی، جنوب شرقی و شرقی قبلاً شاهد تعدادی از VCهای جدید بوده اند که استعدادهای آن مناطق را شناسایی می کنند (به Inovo، Credo، LauncHub، Vitosha، VentureFriends، Marathon VC و غیره مراجعه کنید). به علاوه، 500 استانبول در سال گذشته مجدداً istelf را به عنوان 500 در حال ظهور اروپا با 70 میلیون یورو سرمایه اولیه راه اندازی کرد. دومی سرمایه گذاری هایی مانند یونان (Plum)، لتونی (Printify) و بلغارستان (Cloudpipes) انجام داده است.

بنابراین قطعاً جالب است که یک بچه جدید در بلوک زمین شتاب دهنده به شکل برنامه جدید 500 Global در جورجیا (کشور، نه ایالت ایالات متحده، برای کسانی که در عقب هستند) وجود دارد.

به عنوان بخشی از این، آنها یک شریک سابق در Shilling VC در لیسبون، پدرو سانتوس ویرا، به خدمت گرفتند. خوشبختانه، سود گرجستان، ضرر شیلینگ VC نیست، زیرا او شیلینگ را به طور کامل ترک نمی کند، در کمیته سرمایه گذاری به عنوان غیراجرایی باقی می ماند. شیلینگ همچنان از جمله VCهای مستقر در لیسبون است که از رونق فناوری که در چند سال اخیر در لیسبون رخ داده است، لذت می برند.

پدرو سانتوس ویرا

پدرو سانتوس ویرا

خوشبختانه، این حرکت برای ویرا، که قبلاً به عنوان مربی برای 500 Global در آن بخش از جهان خدمت کرده است، با منطقه غریبه نیست.

ویرا به عنوان یک شریک تازه منصوب شده برای 500 Global، بر این برنامه نظارت خواهد کرد که در خارج از تفلیس، گرجستان قرار دارد، که قصد دارد تا بیش از 100 شرکت مرحله اولیه را از کشورهای قفقاز، اروپای شرقی، آسیای مرکزی و آسیای مرکزی تسریع بخشد. کشورهای بالتیک، با سرمایه گذاری های اولیه از 100000 دلار آمریکا.

این برنامه ادامه همکاری 500 Global با آژانس نوآوری و فناوری گرجستان (GITA) و بانک گرجستان است تا یکی از اولین برنامه های شتاب دهنده استارتاپ را به این کشور بیاورد.

در واقع، از سال 2016، سه دسته با مجموعا 43 استارت آپ خارج از منطقه، مانند Payze (گرجستان)، Cargon (گرجستان)، Finmap (اوکراین)، و TASS Vision (ازبکستان) وجود داشته است که بسیاری از آنها در ادامه دورهای مهم دیگری را افزایش دهید.

ویرا به من گفت: «سه سال پیش، قبل از شیلینگ، من با 500 Global کار می‌کردم و برای آنها در سراسر جهان شتاب‌دهنده‌ها انجام می‌دادم. و یکی از آنها گرجستان بود. ما 30 شرکت را در اینجا آموزش داده بودیم و نتایج واقعاً خوب بود.

“بنابراین ما یک صندوق با شروع 20 میلیون دلار جمع آوری کرده ایم و از آن صندوق، در بیش از 100 شرکت سرمایه گذاری خواهیم کرد و آنها را با یک شتاب دهنده اینجا در گرجستان آموزش خواهیم داد. اما این فقط برای شرکت های گرجستانی نیست، بلکه منطقه ای است.» او به من گفت.

او گفت که زمان بسیار جالبی در گرجستان است. شما البته آذربایجانی و ارمنی هم دارید. ما برای بلندمدت در منطقه متعهد هستیم که در چند سال آینده سبد بزرگی بسازیم.»

این حرکت بسیار جالبی به نظر می‌رسد و مکمل 500 اروپای نوظهور در استانبول است، که برنامه شتاب‌دهنده ندارد و تمایل دارد در شرکت‌های بالغ‌تر با چک‌های بزرگ‌تر سرمایه‌گذاری کند، از این رو این 500 نهاد جدید خارج از گرجستان منطقی است.

با تزلزل استراتژی اروپایی TechStars و کناره‌گیری YCombinator از صحنه بین‌المللی، شاید دوباره 500 روز جهانی در خورشید باشد؟