Yandex سهام Uber در گروه Yandex Self-Driving Group ، Eats ، Lavka و Delivery را با 1 میلیارد دلار خریداری می کند-TechCrunch

غول اینترنتی و تگرگ روسی Yandex سهام Uber را در گروه Self-Driving Group (SDG) و همچنین علاقه غیر مستقیم Uber در Yandex.Eats ، Yandex.Lavka و Yandex.Delivery را به دست آورده است. هزینه کل این معامله به 1 میلیارد دلار رسید که مالکیت 100 درصدی شرکت روسی بر هر چهار مشاغل را در اختیار داشت.

Yandex SDG یک ​​فن آوری مستقل از MLU BV است ، سرمایه گذاری مشترک و تحویل غذا Yandex با Uber در سال 2018 با ادغام Yandex.Taxi و عملیات Uber در روسیه شکل گرفت. در آن زمان ، Uber 36.6 درصد از سهام شرکت جدید را داشت. سال گذشته ، هنگامی که SDG در یک تجارت جداگانه راه اندازی شد ، Uber با 18.2 درصد از سهام این شرکت باقی ماند ، که به تازگی توسط Yandex خریداری شده است. Yandex همچنین 33.5 interest سود Uber را در خدمات تحویل مواد غذایی Yandex ، خدمات تدارکات در آخرین مایل و خدمات تحویل 15 دقیقه ای فروشگاه راحت خریداری کرد.

در سال 2019 ، Yandex و Uber در حال بررسی IPO برای JV خود بودند که مورگان استنلی آن را 7.7 میلیارد دلار تخمین زده بود. Yandex می گوید فناوری رانندگی مستقل “با اکوسیستم Yandex بسیار هم افزایی دارد ، که شامل مشاغل تجاری ، تجارت الکترونیک و صنایع غذایی است.” منطقی است که شرکت بخواهد تمام رشد احتمالی را کنترل کند. اوبر ، که در سه ماهه دوم دوم سال جاری 509 میلیون دلار ضرر داشته است ، ممکن است به دنبال خروج پرسود و تمرکز مجدد اولویت های خود به خانه خود باشد.

سخنگوی Yandex به TechCrunch گفت: “این خرید Yandex را قادر می سازد تا ظرفیت خود را برای مدیریت استراتژیک و انعطاف پذیری بیشتر در مورد فناوری خودران افزایش دهد.” “این پتانسیل رشد بیشتر را برای Yandex و Yandex SDG باز می کند و منابع جدیدی برای ارزش برای سهامداران ایجاد می کند.”

بر اساس گزارش Uber’s SEC در روز دوشنبه ، این خریدها بخشی از تجدید ساختار بزرگ سرمایه گذاری های مشترک MLU BV و Yandex SDG است. آنها در دو مرحله اتفاق خواهند افتاد. مرحله 1 ، که انتظار می رود تا پایان سه ماهه سوم امسال به پایان برسد ، به Yandex سود 4.5 درصدی در MLU تازه بازسازی شده می دهد ، که بر مشاغل مربوط به حمل و نقل مانند حمل و نقل و اشتراک خودرو تمرکز خواهد کرد. این به Yandex در کل 71 ownership مالکیت JV را می دهد که 2.8 which آن برای برنامه تشویق حقوق کارکنان اختصاص داده شده است. انتظار می رود کل 18.2 درصد سهام Uber در SDG در مرحله اول فروخته شود.

مرحله 2 ، که انتظار می رود تا پایان امسال بسته شود ، شامل تجزیه Yandex.Eats ، Yandex.Lavka و Yandex.Delvery از MLU و کسب علاقه بعدی Uber در این مشاغل است.

Yandex همچنین یک گزینه تماس دو ساله آمریکایی برای به دست آوردن بقیه سود Uber در MLU با قیمت کم و بیش ثابت 1.8 میلیارد دلار ، بسته به افزایش توافق شده در دوره اختیاری ، دریافت می کند. این رقم در صورت استفاده در سال 2023 به 2 میلیارد دلار افزایش می یابد. این شرکت روسی همچنین تا اوت 2030 از مارک Uber منحصراً در روسیه و سایر کشورها استفاده خواهد کرد.

Yandex همچنین با فرض اعمال این گزینه ، مجوز فعلی را برای حق انحصاری استفاده از نام تجاری Uber در روسیه و برخی کشورهای دیگر تمدید می کند. سهام Yandex روز سه شنبه در بسته شدن بازار 5.16 درصد افزایش یافت.