Vast و SpaceX قصد دارند اولین ایستگاه فضایی تجاری را در سال 2025 در مدار قرار دهند

استارت‌آپ ایستگاه فضایی گرانش مصنوعی Vast اعلام کرد که قصد دارد اولین ایستگاه فضایی تجاری را در آگوست 2025 از طریق شریک پرتاب SpaceX در مدار قرار دهد – که همچنین مدت کوتاهی بعد از کپسول خدمه SpaceX دراگون، اولین سرنشینان انسانی ایستگاه فضایی مذکور را نیز فراهم می‌کند.

واست که اولین هدف بلندپروازانه خود برای ساخت یک ایستگاه فضایی مصنوعی مدولار 100 متری با گرانش مصنوعی با سرعت چرخشی را در سال گذشته آغاز کرد، اولین ایستگاه خود را Haven-1 نامید. این ایستگاه در ابتدا قرار است به تنهایی کار کند، اما در نهایت به یک ماژول در یک ایستگاه بزرگ‌تر Vast تبدیل می‌شود که با سایر ایستگاه‌هایی که بعداً راه‌اندازی می‌شوند متصل شود.

Haven-1 به اندازه‌ای کوچک است که می‌توان آن را بر فراز موشک فالکون 9 اسپیس ایکس پرتاب کرد و به گونه‌ای طراحی شده است که حداکثر چهار خدمه را به طور همزمان در خود جای دهد. این دریچه دارای دریچه ای است که برای Crew Dragon طراحی شده است و به نظر می رسد کمی بیش از دو برابر ارتفاع فضاپیمای رتبه بندی شده توسط انسان اسپیس ایکس باشد.

در شکل اولیه و تک ماژول خود، ایستگاه Vast عمدتاً برای ارائه یک مقصد اقامت طولانی‌مدت برای پروازهای Dragon در نظر گرفته شده است، و به چهار نفر فضای بیشتری برای دراز کردن پاهای خود ارائه می‌دهد – به همراه فرصتی برای «علم، تحقیق و تولید در فضا». ” برای اقامت تا 30 روز در مدار. این ایستگاه همچنین برق، اتصال شبانه روزی را از طریق وای فای داخلی و “مواد مصرفی” (یک مینی بار؟) در طول اقامت فراهم می کند.

Vast-1، ماموریتی که شرکت می‌گوید برای اولین بار چهار سرنشین انسان را در اختیار ایستگاه‌ها قرار می‌دهد، در واقع برای رزرو در دسترس است – شرکت تا هر یک از چهار صندلی را می‌فروشد، و برای آژانس‌های فضایی و فضانوردان حرفه‌ای آن‌ها باز است. همچنین افراد خصوصی که قصد انجام کارهای علمی یا بشردوستانه را دارند. Vast همچنین گزینه‌ای در کتاب‌های SpaceX برای ماموریت دوم دارد، Vast-2، که در سال 2026 پرواز خواهد کرد – حدس می‌زنم بسته به تقاضا؟

تاریخ 2025، اگر پایبند بماند، دیگر ایستگاه‌های فضایی تجاری برنامه‌ریزی‌شده را تا وضعیت عملیاتی شکست می‌دهد – از جمله پروژه خصوصی Starlab توسط Nanoracks، Lockheed Martin و فضای Voyager، که برای سال 2027 در نظر گرفته شده است، و Axiom، که تا کنون «اواخر سال 2025» را هدف قرار داده است. برای پرتاب اولین بخش از سکوی مداری برنامه ریزی شده خود.