OpenAI دور بودجه 10 میلیارد دلاری خود را با ارزش 27 تا 29 میلیارد دلار بسته است

به گزارش TechCrunch، OpenAI، استارتاپی که در پشت مدل پرکاربرد هوش مصنوعی گفتگوی ChatGPT قرار دارد، دور جدید بودجه خود را با بیش از 10.3 میلیارد دلار بسته است.

بر اساس اسناد مشاهده شده توسط TechCrunch، شرکت های VC از جمله Tiger Global، Sequoia Capital، Andreessen Horowitz، Thrive و K2 Global در این دور هستند. منبعی به ما می‌گوید Founders Fund نیز در حال سرمایه‌گذاری است. در مجموع VC ها فقط بیش از 300 میلیون دلار با ارزش 27 تا 29 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند. یکی از افراد آشنا به توسعه به TechCrunch گفت که این در کنار سرمایه گذاری بزرگ مایکروسافت است که اوایل امسال اعلام شد. اندازه سرمایه گذاری مایکروسافت حدود 10 میلیارد دلار تخمین زده می شود، رقمی که ما با منبع خود تأیید کردیم.

اگر همه اینها درست باشد، این پایان دوری است که وال استریت ژورنال گزارش داد در ژانویه در حال انجام بود. ما تأیید کردیم که در میان افزایش شدید علاقه به OpenAI و تجارت آن، بحث‌ها در آن زمان آغاز شد.

در حالی که سرمایه گذاری مایکروسافت با یک زاویه استراتژیک قوی همراه است – غول فناوری در حال کار برای ادغام فناوری OpenAI در تعدادی از زمینه های کسب و کار خود است – VC ها به عنوان پشتیبان مالی وارد می شوند.

با توجه به آنچه که ما درک می کنیم، برگه های اصطلاح توسط سرمایه گذاران امضا شده و پول منتقل شده است. هنوز در حال امضای قرارداد از OpenAI است. برنامه این بود که هفته آینده این سرمایه گذاری عمومی شود.

در مجموع، سرمایه گذاران خارجی اکنون بیش از 30 درصد از OpenAI را در اختیار دارند.

طبق داده های PitchBook، به نظر می رسد که پیتر تیل قبلاً یک حامی بوده است، اما به نظر می رسد این اولین باری است که Founders Fund سرمایه گذاری می کند. K2 Global، یک شرکت با تنها یک شریک، Ozi Amanat، و Thrive نیز برای اولین بار از این استارتاپ حمایت می کنند. از داده‌های PitchBook، به نظر می‌رسد Sequoia، A16Z و Tiger Global سرمایه‌گذاران قبلی این شرکت بوده‌اند، اما آنها سهام را فروخته‌اند. این آخرین سرمایه گذاری آنها را به داخل بازگرداند.

تعدادی از شرکت‌ها، از جمله Tiger و Sequoia، در نتیجه بحران مالی که بخش فناوری در سال گذشته شاهد آن بوده، ضربه‌هایی را تجربه کرده‌اند. به طور کلی، تعدادی از VC ها سرعت سرمایه گذاری خود را به شدت کاهش داده اند و روی به اصطلاح “پودر خشک” نشسته اند و منتظر آب و هوای بهتر و شاید فرصت های بهتر هستند.

بنابراین در لحظه‌ای که سرمایه‌گذاران در جستجوی استارت‌آپ‌های جالب هوش مصنوعی هستند، OpenAI احتمالاً فرصتی است که در حال حاضر خوب به نظر می‌رسد.

“آنها احتمالا سعی می کنند از این استفاده کنند [funding] یک منبع درباره تصمیم برای حمایت از OpenAI در اینجا و اکنون گفت: “هی، ببین، ما یک سیب طلایی پیدا کردیم.” «سرمایه‌گذاری مکانی بسیار عجیب است که در آن هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. شما می توانید در هر زمانی بزرگ شوید تا دوباره به بزرگی تبدیل شوید.»

OpenAI ارتشی از تیم‌های فنی دارد که در طیف وسیعی از مناطق کار می‌کنند، اما منطقه‌ای که اخیراً توجه زیادی را به خود جلب کرده است GPT است، مخفف Generative Pre-trained Transformer، که خانواده مدل‌های زبان بزرگ OpenAI است که توسط اشخاص ثالث استفاده می‌شود. روش API ها

همچنین ChatGPT، سرویس هوش مصنوعی مولد که OpenAI در پایان نوامبر 2022 بر اساس GPT منتشر کرد، وجود دارد که به هر کسی اجازه می‌دهد یک سؤال طبیعی را تایپ کند و یک پاسخ قانع کننده و دقیق دریافت کند. به گفته SimilarWeb، ChatGPT با بیش از 1 میلیارد بازدیدکننده از وب‌سایت خود در ماه فوریه، موفقیت قابل تأییدی داشته است – و این شامل کسانی نمی‌شود که از این فناوری از طریق اشخاص ثالث استفاده می‌کنند.

هوش مصنوعی مولد در حال حاضر بسیار پرطرفدار است، اما OpenAI نیز بحث‌های خود را دارد، زیرا بسیاری بر روی آن محصول پرهیاهوی ChatGPT متمرکز شده‌اند. مردم سوال کرده اند که آیا این دروغ می گوید، آیا “ویروس” است، چگونه حریم خصوصی را کنترل می کند، آیا می توان آن را به گونه ای سمی دستکاری کرد، یا مرتکب افترا شد. و در پی عجله‌های بیشتر برای توسعه هوش مصنوعی، حتی ماهیت اینکه چگونه برند GPT OpenAI “باز” ​​طولانی مدت خواهد بود، مورد بحث قرار گرفته است.

انصافاً، OpenAI کارهایی را که هنوز باید انجام شود تصدیق کرده است، و در عین حال به توسعه خدمات و تکرار ادامه می‌دهد. در ماه فوریه، این استارت آپ نسخه پولی ChatGPT را به نام ChatGPT Plus با تجربه کاربری سریعتر معرفی کرد. در ماه مارس با LLM GPT-4 چند وجهی ارتقا یافت.

کلید این پیشنهاد، ارزیابی OpenAI و علاقه احتمالی سرمایه گذاران این است که در کنار فناوری، یک اکوسیستم به سرعت در حال توسعه در اطراف آن فناوری نیز وجود دارد.

علاوه بر صدها میلیون نفر که با ChatGPT بازی کرده اند، صدها کسب و کار بزرگ و کوچک شروع به استفاده از GPT و ChatGPT در محصولات و خدمات خود کرده اند. این همچنین برای دیگر شرکت‌های بزرگ فناوری، کمکی به سرعت بخشیدن به تلاش‌های خود در زمینه هوش مصنوعی مولد بوده است. Google Bard را راه‌اندازی کرده است و متا نیز LLaMA را برای مقابله با GPT با LLM اختصاصی خود معرفی کرد.

با این حال، OpenAI جاذبه غیرقابل انکاری در میان رقابت دارد، به ویژه به دلیل تمرکز منحصر به فرد آن بر روی فضای هوش مصنوعی از زمان تأسیس آن در سال 2015. این حتی زمانی که تغییرات قابل توجهی را پشت سر گذاشته است – از جمله تغییر مدل اصلی غیرانتفاعی خود، بوده است. . ما این کار را نمی کنیم واقعا می‌دانید که آیا هوش مصنوعی تغییر لرزه‌ای را که به گفته بسیاری انجام می‌شود، تسریع می‌کند، اما همانطور که یک نفر می‌گوید: OpenAI ممکن است نزدیک‌ترین چیزی باشد که در حال حاضر به یک برنده در فضا داریم.

سام آلتمن، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت، در کنفرانس هوش مصنوعی در اوایل این ماه گفت: «ما برای مدت طولانی روی آن کار کرده‌ایم، اما با افزایش اطمینان تدریجی که واقعاً کار خواهد کرد، است. “ما بوده ایم [building] این شرکت به مدت هفت سال این چیزها زمان زیادی می برد. من به طور کلی از نظر اینکه چرا کار می کند در حالی که دیگران این کار را نکرده اند، می گویم: این فقط به این دلیل است که ما برای مدت طولانی در حال عرق کردن همه جزئیات بوده ایم. و بیشتر مردم حاضر به انجام این کار نیستند.»

علاوه بر ChatGPT، OpenAI دارای ابزار تولید تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی به نام Dall-E است که در جولای سال گذشته به روز رسانی قابل توجهی دریافت کرد. همچنین دارای مدل تشخیص گفتار Whisper AI است.

تلاش‌های مایکروسافت شامل ادغام APIهای OpenAI با زیرساخت Azure برای پشتیبانی از الزامات محاسباتی مدل‌ها است. همچنین در ماه مارس از یکپارچگی GPT-4 برای سوپرشارژ کردن بینگ خبر داد که بخشی از تلاش‌های دیرینه مایکروسافت برای کاهش تسلط بر خدمات جستجوی گوگل است.

ما با سرمایه‌گذارانی که در اینجا نام برده شده و همچنین OpenAI تماس گرفته‌ایم تا نظر بدهند و با کسب اطلاعات بیشتر، این داستان را به‌روزرسانی خواهیم کرد.