Nuview با نقشه برداری از زمین با استفاده از لیدار از مخفی کاری بیرون می آید

ده‌ها بازیکن معتبر و شرکت‌کنندگان جدیدتر در حال رقابت برای ارائه پیشرفته‌ترین داده‌های سنجش از راه دور به مشتریان هستند. این شرکت‌ها ممکن است از ابزارهای فراطیفی، حرارتی، رادار یا نوری استفاده کنند – اما هنوز هیچ کدام از تشخیص نور و محدوده (lidar) استفاده نمی‌کنند، فناوری که بیشتر به دلیل استفاده از آن در خودروهای خودران شناخته شده است. Nuview، یک شرکت فناوری فضایی که امروزه از مخفی کاری پدید آمده است، می خواهد آن را تغییر دهد.

این شرکت قصد دارد مجموعه ای متشکل از 20 ماهواره تجاری مجهز به سیستم لیدار اختصاصی خود بسازد. همانطور که کلینت گرومن، بنیانگذار و مدیر عامل Nuview می گوید، “پایان بازی”، نقشه برداری از کل سطح زمین با لیدار – به صورت سالانه است.

این یک طرح بلندپروازانه است، اما در صورتی که شرکت موفق به انجام آن شود، به طور بالقوه می تواند درآمدهای هنگفتی ایجاد کند.

دلایل خوبی وجود دارد که چرا هیچ شرکت تجاری موفق به استقرار لیدار مبتنی بر فضایی در مقیاس نشده است. ناسا تعداد انگشت شماری محموله علمی ارسال کرده است که از لیدار استفاده می کنند، اما آنها سیستم های بسیار بزرگی هستند که به قدرت زیادی نیاز دارند. وقتی از لیدار برای نقشه برداری در اینجا روی زمین استفاده می شود، این کار با سکوهای مقیاس ناپذیر و گران قیمت مانند هواپیما و هواپیماهای بدون سرنشین انجام می شود. همچنین به سادگی انتقال سیستم های لیدار از خودروهای خودران به ماهواره ها نیست. سیستم های قبلی معمولاً کوتاه برد هستند و نیاز به توان بسیار کم دارند. Graumann گفت، در مقایسه با آنچه Nuview در حال ساخت است، “سیب و پرتقال” آن.

اما در طول پنج سال گذشته تغییرات زیادی صورت گرفته است که طرح جاه طلبانه Nuview را از نظر فنی قابل اجرا می کند. به عنوان مثال، برخی از بخش های سیستم لیدار پس از اینکه در اختیار انحصاری وزارت دفاع ایالات متحده بود، سرانجام به صورت تجاری در دسترس قرار گرفتند. او گفت که Nuview همچنین توانسته است اندازه و وزن سیستم خود را در مقایسه با سایر سیستم هایی که به فضا رفته اند کاهش دهد. اما در مهم ترین پیشرفت، Graumann گفت که سیستم این شرکت قادر خواهد بود مناطق بزرگ را به یکباره اسکن کند.

او گفت: «این چیزی است که واقعاً پتانسیل درآمدزایی و پتانسیل انجام پروژه های بزرگ در مقیاس ملی را باز می کند.

صنعت فضایی نیز تغییر کرده است: هزینه پرتاب به لطف نوآوری های SpaceX و سایر ارائه دهندگان پرتاب کاهش یافته است. گرامن گفت که ماهواره‌های کوچک تجاری نیز اکنون قادر به تولید نیروی کافی برای اجرای یک سیستم لیدار هستند و افزود که تمام تولیدکنندگان اتوبوس ماهواره‌ای Nuview در حال حاضر در حال مذاکره با آن‌ها هستند و می‌توانند پلتفرم‌هایی به اندازه کافی قدرتمند برای بار لیدار تولید کنند.

او گفت: “این چهار یا پنج سال پیش از نظر تجاری امکان پذیر یا حتی واقعاً قابل انجام نبود، مگر اینکه شما یک سیستم عظیم داشته باشید.”

گرومن گفت که ایده این شرکت «به نتیجه رسید [him] مثل صاعقه.» Graumann، کهنه‌کار صنعت رصد زمین (EO) که اخیراً با شرکت خود TerraMetric برای شرکت‌های EO و استارت‌آپ‌ها مشاوره می‌کرد، گفت که بارها از مشتریانی شنیده است که می‌خواستند مجموعه داده‌های خود را با داده‌های لیدار ترکیب کنند.

این شرکت از آن زمان تا کنون سطح پایینی داشته است. استارت‌آپ مستقر در اورلاندو، فلوریدا، اولین دور سرمایه‌گذاری خود را در سال گذشته بسته است و در میانه‌های بسته شدن دور دوم است. Nuview نه با میزان سرمایه ای که شرکت تاکنون جذب کرده است، نه سرمایه گذاران آن، اما Florida Funders، MaC Venture Capital، Broom Ventures و Industrious Ventures همگی Nuview را در بین سرمایه گذاری های خود در وب سایت های مربوطه خود فهرست می کنند. این شرکت همچنین یک قرارداد دولتی به مبلغ نامشخصی منعقد کرد.

این شرکت با پرتاب ماهواره “اثبات مفهوم” به نام “Mr. Spoc، هر چند آنها هنوز محل پرتاب ثابتی رزرو نکرده اند. هنگامی که آنها فناوری خود را به نمایش گذاشتند، تلاش خواهند کرد تا این صورت فلکی تجاری را در قسمت های پنج تایی راه اندازی کنند و هر پرتاب را 18 ماه فاصله بیندازند تا زمانی که شرکت به صورت فلکی 20 نفری برسد.

Nuview به ارزش بیش از یک میلیارد دلار “توافق نامه های اولیه” را به دست آورده است – درآمدی که وابسته به شرکت در ارائه مشخصات است. این پذیرندگان اولیه به داده‌هایی که فضاپیمای مستر اسپوک جمع‌آوری می‌کند دسترسی خواهند داشت و می‌توانند درباره ماهواره‌های آینده بازخورد ارائه کنند. تا کنون، این شرکت تیمی متشکل از 21 کارمند تمام وقت و قراردادی دارد و در حال کار بر روی ساخت یک مرکز جدید با آزمایشگاه‌های اپتیک، ادغام و لیزر در اورلاندو است.

تا کنون، Graumann انتظار دارد که بزرگترین بازار این شرکت در نقشه برداری ملی برای آژانس های مدنی در سراسر جهان باشد. Nuview همچنین مورد توجه مشتریان حسگر فضایی موجود است که به دنبال ترکیب داده های خود با لیدار هستند – تا اساساً محصول خود را با ترکیب آن با داده های لیدار قوی تر کنند.

وقتی به داده‌های نوری نگاه می‌کنید، مانند آنچه در Google Earth می‌بینید، زیبا است و قرار است چیزها را به صورت بصری ببیند. Graumann گفت: داده های LIDAR میلیاردها نقطه داده گسسته هستند. وقتی به دنیای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین فکر می کنید، هیچ چیز ارزشمندتر از نقاط داده بیشتر برای آموزش و کار با آنها نیست. […] داده های ماهواره ای که امروز در آنجا وجود دارد برای مردم ساخته شده است. داده های لیدار برای ماشین ها ساخته شده است.