CoreWeave، یک ارائه دهنده محاسبات ابری متمرکز بر GPU، سرمایه گذاری 221 میلیون دلاری را انجام می دهد

CoreWeave، یک استارت‌آپ مستقر در نیویورک که به‌عنوان سرمایه‌گذاری استخراج اتریوم شروع به کار کرد، با ادامه انتقال به یک پلت‌فرم رایانش ابری همه‌منظوره، بخش زیادی از بودجه را به دست آورده است.

CoreWeave امروز اعلام کرد که 221 میلیون دلار در دور سرمایه گذاری سری B به رهبری Magnetar Capital با مشارکت انویدیا، مدیر عامل سابق GitHub، نات فریدمن و مدیر سابق اپل، دنیل گراس، جمع آوری کرده است. Magnetar 111 میلیون دلار کمک کرد و مابقی سرمایه گذاری بین Nvidia، Friedman و Gross تقسیم شد. یکی از سخنگویان انویدیا گفت که این سرمایه گذاری نشان دهنده “تعمیق” همکاری آن با CoreWeave است.

مدیر عامل مایک اینتراتور گفت، این بخش که ارزش پیش‌پول CoreWeave را 2 میلیارد دلار می‌کند و مجموع درآمد شرکت را به 371 میلیون دلار می‌رساند، برای پشتیبانی از توسعه مرکز داده CoreWeave در ایالات متحده با افتتاح دو مرکز جدید در سال جاری استفاده می‌شود. CoreWeave در حال حاضر پنج در آمریکای شمالی کار می کند.

CoreWeave در سال 2017 توسط Intrator، برایان Venturo و Brannin McBee تأسیس شد تا به آنچه که آنها به عنوان “خلاء” در بازار ابری می‌دانستند، رسیدگی کند. Venturo، یک ماینر سرگرم‌کننده اتریوم، پردازنده‌های گرافیکی ارزان را از مزارع استخراج ارزهای دیجیتال ورشکسته خریداری کرد و سخت‌افزار Nvidia را برای افزایش حافظه انتخاب کرد (از این رو سرمایه‌گذاری انویدیا در CoreWeave، احتمالاً).

در ابتدا، CoreWeave به طور انحصاری بر روی برنامه های کاربردی ارزهای دیجیتال متمرکز بود. اما در چند سال گذشته به محاسبات همه‌منظوره و همچنین فناوری‌های هوش مصنوعی مولد، مانند مدل‌های هوش مصنوعی تولید متن، پرداخته است.

به سرعت به امروز و CoreWeave دسترسی به بیش از دوجین SKU از پردازنده‌های گرافیکی Nvidia در فضای ابری، از جمله H100s، A100s، A40s و RTX A6000s را برای موارد استفاده مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، جلوه‌های بصری و رندر، پردازش دسته‌ای و پخش پیکسلی فراهم می‌کند. .

اینترتور در یک مصاحبه ایمیلی به TechCrunch گفت: «مشتریان ما شامل شرکت‌های مولد هوش مصنوعی، مانند Tarteel AI و Anlatan، خالقان NovelAI هستند، و ما از مجموعه‌ای از پروژه‌های AI منبع باز و یادگیری ماشین مانند EleutherAI و Stability AI’s Stable Diffusion پشتیبانی کرده‌ایم. . “ما همچنین با تعدادی VFX قابل توجه و استودیوهای انیمیشن مانند Spire Animation و همکاری نزدیک با شرکت های پخش سه بعدی و متاورس مانند PureWeb.

برای هر ارائه‌دهنده ابری سخت است که با شرکت‌های فعلی در فضا رقابت کند – مثلاً گوگل، آمازون و مایکروسافت. برای چشم انداز، AWS در سال گذشته 80.1 میلیارد دلار درآمد داشت، در حالی که Google Cloud و Azure به ترتیب 75.3 و 26.28 میلیارد دلار درآمد داشتند.

بدیهی است که این ارقام چندین برابر ارزش CoreWeave هستند، چه برسد به سینه جنگ آن.

بر اساس گزارش Statista از سه ماهه چهارم سال 2022، AWS سهم بازار 32 درصد، Azure 23 درصد و Google Cloud سهم 10 درصد را در اختیار داشتند.

این به این معنی نیست که موفقیت یک بازیکن کوچکتر غیرممکن است. داستان‌های موفقیت‌آمیزی مانند Paperspace، Scaleway و DigitalOcean (با وجود فراز و نشیب‌های آن) و همچنین شرکت‌کنندگان جدیدتری مانند Clever Cloud و Vultr وجود دارد.

به نظر می رسد CoreWeave نیز شاهدی بر این امر است. این استارت‌آپ موفق شد حتی در یک سه ماهه سخت برای بازار زیرساخت ابری، بودجه را تضمین کند. همانطور که همکارم ران میلر نوشت، شرکت‌ها به دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها در یک اقتصاد نامطمئن بودند و بازار را به رشد 21 درصدی کاهش می‌دادند – یک افت شدید از رشد 36 درصدی در سال قبل.

اینتراتور گفت: “ما بیش از 1000 مشتری در چهار بخش کلیدی خود داریم – یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، پردازش دسته ای، پخش پیکسلی و جلوه های بصری و رندر”.

CoreWeave نشان می‌دهد که ارائه‌دهندگان ابر غالب – Google Cloud، Azure و AWS – نتوانسته‌اند تقاضا برای هوش مصنوعی مولد به‌ویژه با «زیرساخت ابری قدیمی» خود را برآورده کنند. مطمئناً سخنان جنگنده آنها است، به خصوص که AWS یک سرویس اختصاصی برای ارائه مدل های تولید متن راه اندازی می کند. اما از نظر اینتراتور، شرکت‌های فعلی برای پاسخگویی به تقاضای هزاران شرکت جدید هوش مصنوعی که برای پردازنده‌های گرافیکی فریاد می‌زنند، راه‌اندازی نشده‌اند – حداقل نه با قیمت‌های CoreWeave (ظاهراً پایین‌تر).

CoreWeave ادعا می‌کند که سخت‌افزار آن برای استنتاج – یعنی ارائه مدل‌های هوش مصنوعی – پیشرو در صنعت است و می‌تواند در عرض سه ثانیه «مقیاس خودکار» را انجام دهد. همچنین محصولات جدیدتر خود را که شامل پلتفرم سرور HGX H100 انویدیا می‌شود، معرفی می‌کند.

اینتراتور گفت: «مدتی است که تصمیم‌گیرندگان فناوری با کار پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر به‌کارگیری وظایف محاسباتی بسیار تخصصی خود با پشتیبانی از هوش مصنوعی مدرن و برنامه‌های یادگیری ماشین برای ارائه‌دهندگان رایانه‌های ابری تعمیم‌یافته‌تر مواجه شده‌اند. CoreWeave تشخیص می‌دهد که این تقاضا نیازمند سرمایه‌گذاری عمیق در ظرفیت‌های مقیاس‌پذیر و قابل دستیابی برای نسل بعدی شرکت‌های خلاقانه هوش مصنوعی است.

فراتر از زیرساخت ها، CoreWeave تلاش می کند خود را با ارائه هایی مانند برنامه شتاب دهنده خود که در اواخر اکتبر راه اندازی شد متمایز کند. (Intrator می گوید بیش از 30 عضو دارد.) شتاب دهنده – که به صورت باز و بدون مهلت کار می کند – به شرکت ها اعتبارات را علاوه بر تخفیف ها و سایر منابع سخت افزاری در ابر CoreWeave محاسبه می کند.

اینتراتور می گوید که ترانشه جدید منجر به تلاش های بیشتری از این دست خواهد شد.

او افزود: «با ظهور CoreWeave و این سرمایه‌گذاری جدید، می‌تواند به شرکت‌های بیشتری با راه‌حل‌های سفارشی‌سازی‌شده‌تر خدمات ارائه دهد که می‌تواند از ارائه‌دهندگان ابر قدیمی پیشی بگیرد.» «در حالی که مدل‌های زبان بزرگ و فناوری‌های تولید تصویر یادگیری عمیق برای مدتی وجود داشته‌اند، جایگاه برجسته آن‌ها در چشمان عموم باعث تقلای شدید برای قدرت پردازش ایمن برای برنامه‌های قدرتمندتر شده است. CoreWeave تشخیص می‌دهد که این تقاضا نیازمند سرمایه‌گذاری عمیق در ظرفیت‌های مقیاس‌پذیر و قابل دستیابی برای نسل بعدی شرکت‌های خلاق هوش مصنوعی است.

همچنین در جهت گسترش تیم CoreWeave قرار خواهد گرفت. این شرکت در حال حاضر «بیش از» 115 نفر را استخدام کرده است – افزایش 150 درصدی در 12 ماه گذشته – تا حدی به لطف خرید پلتفرم ابر رندر Conductor Technologies در ژانویه، و Intrator می گوید که برنامه این است که استخدام را در طول سال ادامه دهد. “

البته سوال این است که آیا CoreWeave می‌تواند شتاب چشمگیر خود را حفظ کند – به خصوص اگر حباب مولد هوش مصنوعی به زودی ترکیده شود. به نظر می رسد فریدمن و گراس با این استراتژی متقاعد شده اند. آنها این بیانیه را از طریق ایمیل ارسال کردند:

هوش مصنوعی برق جدید است و CoreWeave در حال ایجاد شبکه برای اقتصاد جدید است. ما لذت کار برای اپل و مایکروسافت را داشته ایم. سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی مانند Stripe، Figma و Airtable. و با آن، می‌توانیم با اطمینان بگوییم که سرعت و سرعتی که CoreWeave با آن حرکت می‌کند بی‌سابقه است. هر روز یک سرعت برای پیروزی است و این در کیفیت و کمیت مشتریان خود نشان می دهد. تقاضای استنتاج هوش مصنوعی در شرف افزایش است و CoreWeave سال‌ها صرف آماده‌سازی زیرساخت‌ها و فرهنگ برای مقیاس‌پذیری برای این لحظه کرده است.

دلایلی برای خوش بینی وجود دارد. بر اساس نظرسنجی اخیر ESG، 59 درصد از شرکت ها قصد دارند در سال 2023 بیشتر روی برنامه های ابری عمومی هزینه کنند در حالی که 56 درصد انتظار دارند که هزینه خدمات زیرساخت ابری عمومی آنها افزایش یابد.