13 خطا و اشتباه رایجی که باید بدانید

من در مورد روش‌های استفاده از ChatGPT برای SEO و کارهای مرتبط با بازاریابی محتوا، مانند تحقیق کلمات کلیدی، ساخت برچسب‌های عنوان و SEO محلی نوشته‌ام.

من حداقل یک بار در روز از آن برای کارهای مختلف استفاده می کنم. هرچه بیشتر از پلتفرم استفاده کنید، درک محدودیت های آن برای شما ارزشمندتر خواهد بود.

بنیانگذار OpenAI (شرکت سازنده ChatGPT) این ابزار را “بسیار محدود” و “محصول وحشتناک” نامیده است و به کاربران در مورد میزان اعتماد آنها به آن هشدار داده است:

چندین نشریه محتوایی حاوی خطاهایی را در موضوعات مهم YMYL (“پول یا زندگی شما”) مانند امور مالی شخصی و سلامت منتشر کرده اند.

این مقاله رایج ترین خطاهای فنی و اشتباهات مکرر هنگام استفاده از ChatGPT و نحوه رسیدگی به آنها را مورد بحث قرار می دهد.

خطاهای رایج ChatGPT

خطاهای ChatGPT

اگر برای مدت طولانی (یعنی از اواخر سال 2022) از ChatGPT استفاده می کنید، احتمالاً در نقطه ای پیام زیر را مشاهده کرده اید.

بدیهی است که یک محصول نرم افزاری جدید در زمینه فناوری نوظهور که بسیار محبوب است با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

اگر ChatGPT را به بخشی جدایی ناپذیر از گردش کار روزانه خود تبدیل می کنید، دانستن مشکلات رایجی که ممکن است با آن مواجه شوید مفید است.

ChatGPT همچنین دارای مشکلاتی است که برای هر وب سایتی آشناست، مانند خطاهای 404 not found، خطاهای 5xx سرور داخلی، خطاهای 403 دسترسی ممنوع و خطاهای Cloudflare مانند خطاهای 1020 و 524.

اغلب این موارد را می توان با پاک کردن حافظه پنهان، استفاده از (یا خاموش کردن) VPN یا اطمینان از تایپ صحیح آدرس وب برطرف کرد.

و همچنین چندین خطا در پلتفرم خاص وجود دارد:

1. مشکلات API

اغلب، کاربران ممکن است با ChatGPT API به محدودیت‌های کاراکتر، محدودیت‌های نشانه یا محدودیت‌های عملکردی خاص برسند.

2. محدودیت شخصیت

محدودیت‌هایی برای تعداد کاراکترهایی که می‌توانید وارد ChatGPT کنید و پاسخ‌های ChatGPT می‌تواند چند کاراکتر باشد وجود دارد.

آنها بسته به نسخه شما متفاوت هستند (مثلاً GPT-3.5 دارای محدودیت ورودی 2048 است و GPT-4 4096 است) و در رابط وب در مقابل API.

3. زمان اتصال در پاسخ های طولانی

اگر ChatGPT در حال پردازش یک پاسخ طولانی و پیچیده باشد، گاهی اوقات به پایان می رسد.

ممکن است وقتی از پلتفرم بخواهید عملکردهایی مانند نوشتن کد یا تجزیه و تحلیل و پاسخ دادن به ورودی های طولانی را انجام دهد، این را مشاهده کنید.

4. پاسخ های ناتمام

فی نفسه یک خطا نیست، اما اغلب، اگر از ChatGPT بخواهید کد یا متن طولانی بنویسد، در اواسط راه متوقف می شود.

می‌توانید ادامه را تایپ کنید، و در چند دستور بعدی در این موارد تمام می‌شود.

5. پیام های محدود

ChatGPT، در زمان نوشتن، تعداد پیام‌هایی را که می‌توانید در هر دوره زمانی استفاده کنید، حتی برای حساب‌های پولی محدود می‌کند.

به طور مشابه، محدودیت نرخ خاصی برای نسخه‌های مختلف GPT، ابزارهای OpenAI و انواع حساب‌ها وجود دارد.

6. مشکلات ورود

بسته به سطح دسترسی مورد نیاز یا مدت زمان جلسه. ChatGPT ممکن است شما را از سیستم خارج کند، یا ممکن است به ویژگی‌های خاصی با وضعیت‌های حساب خاص دسترسی نداشته باشید.

بسیاری از این مشکلات را می توان با موارد زیر حل کرد:

 • بازنگری درخواست‌های شما برای قرار گرفتن در محدودیت‌های کاراکتر.
 • اطمینان حاصل کنید که وارد سیستم شده اید و می توانید به عملکردی که می خواهید در سطح حساب خود استفاده کنید دسترسی داشته باشید.
 • درخواست از ChatGPT برای ایجاد مجدد پاسخ ها.
 • شروع یک چت جدید

دریافت خبرنامه جستجوی روزانه بازاریابان به آن تکیه می کنند.


اشتباهات رایج ChatGPT

اشتباهات ChatGPT

ChatGPT اشتباهات زیادی مرتکب می شود، از جمله:

 • اشتباه گرفتن حقایق قابل تأیید
 • جزئیات فرآیندی که “ظاهرا” از آن برای ایجاد پاسخی استفاده می‌کند که با توجه به محدودیت‌های پلتفرم غیرممکن است.
 • تولید کد شکسته
 • قالب بندی شکسته یا نادیده گرفتن دستورالعمل ها در خروجی.
 • و بیشتر.

سایر کاربران نمونه‌های دقیقی از پلتفرم دارند که دروغ می‌گویند تا یک CAPTCHA حل شود و مسائل مربوط به مسائل ریاضی ساده مربوط به سن و فاصله.

برخی از این موارد با GPT-4 بهبود یافته است، اما نه همه. در اینجا یک درخواست و خروجی با استفاده از آخرین نسخه ChatGPT وجود دارد:

اشتباه فاصله ChatGPT

در حالی که انجام دادن دستورات “gotcha” و گرفتن ChatGPT که چیزهای نادرست یا احمقانه می گوید سرگرم کننده است، بهتر است از مناطقی که ChatGPT ممکن است اشتباه باشد آگاه باشید – اگر بخواهید “دسته های اشتباه”.

درک این موارد شما را به یک مهندس سریع و ویرایشگر خروجی بهتر تبدیل می کند. بیایید در میان رایج ترین دسته از اشتباهاتی که می دانم قدم برداریم.

7. اعتماد به نفس اما اشتباه

مسئله “توهم” یک مشکل مهم برای ChatGPT و سایر راه حل های مولد هوش مصنوعی است.

ChatGPT به انواع سؤالاتی که پاسخ آنها را نمی داند به روشی قانع کننده پاسخ می دهد. این جواب را درست نمی کند.

اسکرین شات مثال بالا نشان می دهد که اصلاً از هیچ زبان واجد شرایط یا پوششی استفاده نمی کند. شما یک پاسخ قاطع و بدون ابهام دریافت می کنید.

8. نفهمیدن کلمه و کاراکتر مهم است

ChatGPT در تخمین و درک تعداد کاراکترها به هر روش دقیق وحشتناک است.

اگر در حال انجام کارهای مرتبط با سئو و محتوا هستید، این یک عامل محدود کننده اصلی است. ممکن است به دنبال نوشتن برچسب عنوان، توضیحات متا یا محتوایی باشید که در آن تعداد کلمات لازم است:

اشتباهات شمارش کاراکترهای ChatGPT

این در واقع بسیار نزدیک است. من مواردی داشتم که ابزار بسیار دورتر بود.

9. اشتباه در استدلال

من “پازل های منطقی” را جستجو کردم و اولین لیست “پازل های منطقی آسان” را که پیدا کردم، گرفتم.

ChatGPT سه پازل اول را درست، سپس پازل چهارم را اشتباه گرفت:

اشتباهات پازل منطقی ChatGPT

10. خطاهای کدگذاری

در حال حاضر چندین نمونه واقعی از افرادی وجود دارد که از ChatGPT برای ساختن وب‌سایت‌ها، برنامه‌ها و افزونه‌های مرورگر یا عیب‌یابی مشکلات کدنویسی استفاده می‌کنند.

گفته شد، ChatGPT همچنین می‌تواند کدی تولید کند که کار نمی‌کند. من هنگام استفاده از ChatGPT برای کمک به کد با مشکلات زیر مواجه شده ام:

 • کد به درستی کار نمی کند. (هنگامی که کاربران از یک ابزار استفاده می کنند، اقدامات اجرا نمی شوند.).
 • محاسبات ایجاد شده توسط کد ChatGPT نادرست است.
 • استفاده از API اشتباه (اغلب، به این دلیل است که از APIی که می‌خواهید استفاده کنید آگاه نیست، زیرا API پس از دوره داده‌های آموزشی برای GPT که در اواخر سال 2021 به پایان رسید، منتشر شد یا به‌روزرسانی شد. با وجود این، ChatGPT به شما اطلاع نمی‌دهد. )
 • نادیده گرفتن یا «فراموش کردن» دستورالعمل ها و الزامات یا محدودیت های پروژه.

باز هم، ضروری است که همیشه کدی را که در حال استفاده از آن هستید به دقت بررسی کنید و خروجی هر چیزی که ChatGPT به آن کمک می کند را آزمایش کنید.

برخی از کاربران همچنین گزارش داده‌اند که GPT-4 یا حتی حالت قدیمی (به‌جای حالت پیش‌فرض جدید، Turbo) به نتایج بهتری برای کارهای کدنویسی منجر می‌شود.

11. اطلاعات قدیمی

داده‌های آموزشی برای ChatGPT ممکن است در برخی مواقع به‌روزرسانی شوند و افزونه‌ها و ابزارهای مختلف شروع به ادغام خزیدن وب و داده‌های زمان واقعی کرده‌اند.

هنوز نسخه وب ChatGPT در حال حاضر نمی تواند خزیدن در وب و نیست از اطلاعات قبل از اواخر سال 2021 آگاه است.

این مهم است، به ویژه هنگامی که با موضوع “با اعتماد به نفس اما اشتباه” همراه باشد.

12. حافظه کوتاه

محدودیتی برای تعداد کاراکترهای درون یک چت وجود دارد که ChatGPT «به خاطر می‌آورد»، بنابراین به دلیل از دست دادن متن درخواست‌های اولیه شما یا پاسخ‌های اولیه آن، اغلب اشتباه می‌کند.

13. اشتباهات قالب بندی

مانند کدنویسی، اگر از ChatGPT بخواهید عملکردهایی مانند ایجاد جدول یا قالب بندی متن را به روشی خاص انجام دهد، گاهی اوقات اشتباه می کند یا دستورالعمل های خاصی را نادیده می گیرد.

اجتناب و رسیدگی به اشتباهات ChatGPT

بنابراین چگونه می‌توانید در هنگام رسیدگی به مشکلات و محدودیت‌های پلتفرم، بیشترین بهره را از ChatGPT ببرید؟

تمرکز بر روی این بخش‌های کلیدی می‌تواند به شما کمک کند تا از بسیاری از معایب احتمالی استفاده از ChatGPT در کارهای روزمره خود جلوگیری کنید:

از محدودیت ها آگاه باشید

به‌روز ماندن با محدودیت‌های خاص محصول مانند (یعنی محدودیت‌های کاراکتر برای درخواست‌ها و پاسخ‌ها، تاریخ داده‌های آموزشی برای GPT، و غیره) به شما کمک می‌کند تا اعلان‌هایی بسازید که پاسخ‌های خوب و خروجی‌های QA را بهتر ایجاد کنند.

OpenAI کار خوبی برای به روز رسانی این اطلاعات با نسخه های جدید انجام می دهد. برخی از موارد در اینجا مواردی هستند که آنها به صراحت گفته اند که به آنها می پردازند.

خروجی ها را به دقت بررسی و ویرایش کنید

این باید نسبتاً واضح باشد، اما باید هر متن و کد QA را قبل از انتشار یا استقرار با دقت ویرایش کنید.

با توجه به اینکه ChatGPT تا چه حد می تواند مطمئن باشد، من قویاً توصیه می کنم قبل از استقرار، محتوا و کد متخصص دامنه را بررسی کنید.

فریب برخی از مطالب و ادعاهای ارائه شده توسط ChatGPT نسبتاً آسان است، به خصوص اگر موضوعی در حوزه تخصص شما نباشد.

اما اگر تجربه عمیقی در مورد موضوعی داشته باشید، گرفتن اظهارات گمراه کننده یا نادرست آسان تر است.

لایه بندی ابزارها و فرآیندها در بالای API

OpenAI پلاگین هایی را عرضه کرده و یک API مخصوص ChatGPT را در دسترس قرار داده است.

می‌توانید با استفاده از ابزارهای مختلفی که دیگران ایجاد می‌کنند یا با ایجاد برخی از آن‌ها، برخی از محدودیت‌های پلتفرم را برطرف کنید.

اکنون که مشکلات احتمالی ChatGPT را می‌دانید، می‌توانید ادامه دهید و نرده‌هایی را برای استفاده از این ابزار ایجاد کنید – از مزایای آن و در عین حال اجتناب از بسیاری از موارد منفی استفاده کنید.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده مهمان است و لزوماً سرزمین موتور جستجو نیست. نویسندگان کارکنان در اینجا فهرست شده اند.