سم آلتمن دیدگاه خوش بینانه خود را درباره آینده هوش مصنوعی ما به اشتراک می گذارد

سام آلتمن، مدیرعامل OpenAI در چند روز گذشته به اروپا سفر کرده است و با رؤسای دولت ها و جوامع استارتاپی ملاقات کرده است تا در مورد مقررات هوش مصنوعی و فراتر از آن صحبت کند. آلتمن در آخرین حضور خود روی صحنه در ایستگاه F پاریس به سوالات کارآفرینان محلی پاسخ داد و نظرات خود را در مورد هوش مصنوعی به اشتراک گذاشت.

چند روز پیش آلتمن با امانوئل مکرون دیدار کرد. رکسان وارزا، مدیر ایستگاه F ابتدا از او در مورد محتوای گفتگو پرسید. همانطور که انتظار می رفت، بحث بیشتر حول مقررات بود. آلتمن گفت: “خیلی عالی بود، ما در مورد چگونگی ایجاد تعادل بین حفاظت با این فناوری و اجازه دادن به شکوفایی آن صحبت کردیم.”

سپس توضیح داد که چرا از کشوری به کشور دیگر با سرعتی دیوانه‌وار سفر می‌کند. او گفت: «دلیل انجام این سفر خارج شدن از حباب فناوری منطقه خلیج است.

آلتمن سپس برخی از دلایل هیجان‌زده بودن او در مورد وضعیت فعلی هوش مصنوعی را فهرست کرد. به گفته او، هوش مصنوعی در حال گذراندن لحظاتی است زیرا در بسیاری از چیزهای مختلف بسیار خوب است و نه فقط در یک چیز. به عنوان مثال، هوش مصنوعی می تواند به ویژه در مورد آموزش مفید باشد و ما می توانیم در آستانه یک تغییر عمده در آموزش در سراسر جهان باشیم.

البته، او همچنین اشاره کرد که چگونه GPT و سایر مدل‌های هوش مصنوعی به منظور بهبود بهره‌وری در طیف گسترده‌ای از مشاغل، از جمله توسعه نرم‌افزار، مفید بوده‌اند.

سپس بحث به سمت مقررات سوق داده شد. چند روز پیش، در رویدادی مشابه در دانشگاه کالج لندن، آلتمن هشدار داد که تطبیق بیش از حد مقررات اروپایی می‌تواند منجر به خروج کامل OpenAI از قاره شود. در حالی که او قبلاً در توییتر عقب نشینی کرده بود، گفتن او مدتی را صرف توضیح افکار خود کرد که “ما هیجان زده هستیم که به فعالیت در اینجا ادامه دهیم و البته برنامه ای برای ترک آن نداریم.”

آلتمن گفت: “ما قصد داریم از این قانون پیروی کنیم، ما واقعا اروپا را دوست داریم و می خواهیم خدمات خود را در اروپا ارائه دهیم، اما فقط می خواهیم مطمئن شویم که از نظر فنی قادر به انجام این کار هستیم.”

در این جلسه پرسش و پاسخ، آلتمن به عنوان یک خوش بین رادیکال ظاهر شد و گفت که پیشرفت های تکنولوژیکی بزرگی (به ویژه در مورد همجوشی هسته ای) وجود خواهد داشت که تغییرات آب و هوایی را در آینده نزدیک حل خواهد کرد. به همین ترتیب، او سؤالات سختی از مخاطبان می‌پرسید، اما همچنان معتقد است که مزایای هوش مصنوعی بسیار بیشتر از جنبه‌های منفی آن است.

آلتمن گفت: «بحث بیش از حد بر موارد منفی متمرکز شده است.

او یک بار دیگر خواستار “چارچوب نظارتی جهانی” مشابه مقررات هسته ای یا بیوتکنولوژی شد. “من فکر می کنم به جای خوبی خواهد رسید. من فکر می کنم مهم است که این کار را انجام دهیم. شفافیت مقررات چیز خوبی است.»

اعتبار تصویر: رومن دیلت / TechCrunch

رقابت و بهبود مدل ها

آینده OpenAI چیست؟ نقشه راه بسیار ساده است. آلتمن می‌گوید که تیم در حال کار بر روی مدل‌های بهتر، هوشمندتر، ارزان‌تر، سریع‌تر و توانمندتر است.

موفقیت OpenAI و ChatGPT نیز منجر به رقابت بیشتر شده است. شرکت‌ها و آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی دیگری نیز روی مدل‌های زبان بزرگ و به طور کلی هوش مصنوعی مولد کار می‌کنند. اما آلتمن رقابت را چیز خوبی می‌داند.

او گفت: “مردم برای ساخت مدل های بهتر و بهتر با یکدیگر رقابت می کنند، بسیار عالی است.” تا زمانی که به گونه‌ای رقابت نکنیم که ایمنی را به خطر بیندازد – اگر برای مدل‌ها رقابت می‌کنیم در حالی که سطح ایمنی را بالا می‌بریم – فکر می‌کنم این چیز خوبی است.

در واقع، یک مدل وجود ندارد که بر همه آنها حکومت کند. برخی از مدل ها تخصصی تر خواهند شد. برخی از مدل ها در برخی کارها بهتر از سایرین خواهند بود. «مدل های زیادی در دنیا وجود خواهد داشت. من فکر می کنم مسیری که ما در آن قرار داریم این است که یک توانمندسازی اساسی برای فناوری خواهد بود.» آلتمن گفت.

هوش مصنوعی به عنوان ابزاری برای تقویت انسان

از بسیاری جهات، آلتمن هوش مصنوعی را ابزاری می داند که می تواند توسط انسان ها برای ایجاد چیزهای جدید، باز کردن پتانسیل ها و تغییر نحوه تفکر ما در مورد مشکلات خاص مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، او معتقد نیست که هوش مصنوعی خطری برای اشتغال ایجاد می کند.

آلتمن می‌گوید: «این ایده که هوش مصنوعی به مرحله‌ای می‌رسد که انسان‌ها هیچ کاری برای انجام دادن یا هدفی ندارند، هرگز در من طنین‌انداز نبوده است.» برخی از افراد خواهند بود که کار نکنند، و به نظر من این عالی است. من فکر می کنم این باید یک انتخاب معتبر باشد و راه های زیادی برای یافتن معنای زندگی وجود دارد. اما من هرگز شواهد قانع‌کننده‌ای ندیده‌ام که کاری که ما با ابزارهای بهتر انجام می‌دهیم این است که کمتر کار کنیم.»

به عنوان مثال، آلتمن هنگام صحبت در مورد روزنامه نگاری می گوید که هوش مصنوعی می تواند به روزنامه نگاران کمک کند تا بر آنچه که به بهترین وجه انجام می دهند تمرکز کنند: تحقیقات بیشتر و صرف زمان بیشتر برای یافتن اطلاعات جدیدی که ارزش به اشتراک گذاری دارد. “اگر هر یک از روزنامه نگاران شما تیمی متشکل از 100 نفر در مناطق مختلف برای آنها کار می کنند چه می شود؟” او گفت.

و این احتمالاً سرگیجه‌آورترین اثر موج هوش مصنوعی فعلی است. در ذهن آلتمن، هوش مصنوعی با نیازهای انسان سازگار می شود و انسان ها با آنچه هوش مصنوعی می تواند انجام دهد سازگار می شود. این فناوری و جامعه با هم تکامل خواهند یافت. آلتمن گفت: مردم از آن به روش های مختلف و به دلایل مختلف استفاده می کنند.