Xeal 11 میلیون دلار برای گسترش سیستم پرداخت رمز دیجیتال خود برای شارژرهای برقی جمع آوری می کند – TechCrunch

شرکت‌های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی برای فروش برق به مشتریان، ردیابی داده‌های استفاده، احراز هویت کاربران و دریافت به‌روزرسانی‌های هوایی به دسترسی مطمئن به اینترنت وابسته هستند. اگر اتصال وای فای غیرقابل اعتماد باشد، رانندگان ممکن است خود را در یک وضعیت چسبنده ببینند.

الکساندر ایزاکسون، یکی از بنیانگذاران شارژ EV Xeal در مصاحبه اخیر خود گفت: “اگر تلفن سرویس خود را از دست بدهد، شارژر سرویس خود را از دست بدهد، محیط کار سرویس خود را از دست بدهد یا سرور از کار بیفتد، جلسه شارژ هرگز رخ نمی دهد و شما سرگردان می شوید.” “این وضعیت موجود است: اگر شما عملکردهای هوشمند می خواهید، این امر به اتصال دیگران بستگی دارد.”

Xeal دو ساله که توسط Isaacson و Nikhil Bharadwaj تأسیس شده است، قصد دارد این مشکل پیچیده را با دور زدن اتصال WiFi به طور کامل، حداقل در محل فروش، حل کند. این کار این کار را از طریق پروتکلی به نام آپولو انجام می‌دهد که در حال ثبت اختراع است، که از نشانه‌های رمزنگاری محدود به زمان و دفتر کل توزیع‌شده استفاده می‌کند – لقمه‌ای از کلمات کلیدی اما مرکز فناوری Xeal.

چپ: الکساندر ایزاکسون، راست: نیکیل بهاردواج اعتبار تصویر: زیل (در یک پنجره جدید باز می شود)

این فناوری توجه سرمایه گذاران را به میزان ۱۱ میلیون دلار سری A و مبلغ ۳ میلیون دلاری که قبلا اعلام نشده بود، به خود جلب کرده است. سری A شاهد مشارکت ترکیبی جالب از سرمایه‌گذاران فناوری آب و هوا و پروتکل بود، از جمله ArcTern Ventures و Moderne Ventures، با بودجه اضافی از LPC Ventures، بازوی سرمایه‌گذاری لینکلن پرپرتی، خیابان هریسون، شرکت‌های هانت، و آلاین املاک و مستغلات. دور دانه توسط رامز نام و پاسادنا فرشتگان رهبری شد.

در عمل، پروتکل آپولو شبیه یک سیستم حلقه بسته بین تلفن راننده و شارژر EV است که فاقد زیرساخت فناوری اطلاعات، مودم، کابل اترنت یا سیم کارت است. برای ایجاد این حلقه بسته، رانندگان باید برنامه را دانلود کنند (البته از طریق WiFi)، اطلاعات شخصی، جزئیات پرداخت و اطلاعات خودرو را وارد کنند. در آن مرحله، تلفن راننده یک رمز رمزنگاری برای دسترسی به تمام ایستگاه های شارژ عمومی Xeal دریافت می کند. این نقطه ای است که در آن سیستم کاربر را احراز هویت می کند.

هنگامی که راننده برای شارژ ماشین خود در ایستگاه می رود، ایستگاه به رمز دیجیتال تعبیه شده در تلفن دسترسی پیدا می کند – بدون نیاز به وای فای. توکن های رمزنگاری “محدود به زمان” هستند زیرا پس از استفاده از بین می روند. شارژر چیزی شبیه به یک سرور محلی دارد که توکن را می خواند و جلسه را احراز هویت می کند. هنگامی که جلسه به پایان می رسد، شارژر یک دفتر کل توزیع شده با جزئیات جلسه شارژ، مانند میزان مصرف برق و هزینه ها، به تلفن ارسال می کند.

ایزاکسون توضیح داد که برای دریافت توکن دیگری – برای جلسه شارژ دیگر – راننده باید در نهایت به WiFi دسترسی داشته باشد. به نوعی، رانندگان دفتر کل توزیع شده را با جزئیات هزینه خود با یک توکن دیگر مبادله می کنند. اما حتی اگر از نظر تئوری، راننده ای گوشی خود را به دریاچه پرتاب کند یا هرگز آن را دوباره به وای فای وصل نکرده باشد، شاید به امید سرقت مقداری کیلووات، جزئیات آن جلسه شارژ در سایر شارژرهای اطراف نیز توزیع می شود و به دیگران منتقل می شود. گوشی های کاربران این بدان معناست که حتی اگر یک تلفن واحد دوباره به وای فای متصل نشود، سایر تلفن هایی که به ناچار این کار را انجام می دهند می توانند دفتر کل را از طریق شبکه به روز کنند.

Xeal می گوید پروتکل آن بسیار امن تر از شارژرهای هوشمند معمولی موجود در بازار است. ایزاکسون اینترنت را به یک بزرگراه عمومی تشبیه کرد که اطلاعاتی که در امتداد آن حرکت می کند در برابر رهگیری و دستکاری آسیب پذیر است.

او گفت: «ما به جایی خارج از شارژر و تلفن نمی رویم. این شرکت همچنین می‌گوید آپولو باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز می‌شود، زیرا صاحبان املاک و مستغلات مجبور نیستند برای برنامه‌های داده پرداخت کنند یا هزینه‌های مربوط به نصب دسترسی به اینترنت را در مکان‌های سخت‌گیر که برای رانندگان راحت است، مانند گاراژ پارکینگ متحمل شوند. .

Xeal پروتکل آپولو را پس از حدود دو سال کار بر روی آن در ماه جولای راه اندازی کرد. ایزاکسون گفت که این شرکت در مسیر نصب 2000 ایستگاه شارژ تا پایان سال و 10000 ایستگاه در سال 2022 است. او افزود کاتالیزور اصلی رشد، هدف قرار دادن گروه های عمده املاک و مستغلات، به ویژه مالکان ساختمان های آپارتمانی بود که به دنبال این هستند. شارژ EV را در دارایی های خود ارائه می دهند.

با نگاهی به آینده، Xeal قصد دارد از بودجه 11 میلیون دلاری برای رسیدن به هدف خود برای نصب 10000 ایستگاه شارژ در سال آینده استفاده کند. این شرکت همچنین مهندسان بیشتری را استخدام خواهد کرد و احتمالاً پروتکل آفلاین متکی به خود را به سایر موارد استفاده خواهد کرد.

ایزاکسون گفت: “هر کاری که در زندگی انجام می دهید، برای اینکه عملکرد خوبی داشته باشید، نیاز دارید که شخص دیگری عملکرد خوبی داشته باشد.” این واقعیتی نبود که ما می‌خواستیم. این کل موضوع وابستگی به شبکه مرکزی به طور کلی است، زیرا وقتی به یک نقطه کانونی مرکزی وابسته هستید، و همیشه از بین می رود، کل سیستم خراب می شود.