Woodoo در حال ایجاد مواد کربن زدایی شده بر پایه چوب است

Woodoo، استارت آپی که بر روی مواد جایگزین برای صنایع مختلف کار می کند، 31 میلیون دلار جمع آوری کرده است. این شرکت در حال تولید مواد کامپوزیتی بر پایه چوب است تا بتواند جایگزین مواد معمولی مانند شیشه، چرم و فولاد شود.

حدود دو سوم از مبلغ جمع‌آوری‌شده، یک دور سرمایه‌گذاری است که توسط شرکت کریس ساکا پایین‌تر کربن با شرکت One Creation، Purple و فرشتگان تجاری مختلف نیز رهبری می‌شود. بدهی ها و کمک های بلاعوض یک سوم کل مبلغ را تشکیل می دهند.

Timothée Boitouzet بنیانگذار و مدیر عامل Woodoo در ابتدا برای معمار شدن تحصیل کرد. او کار خود را با چندین شرکت معماری معروف آغاز کرد. از جمله، او در استمفورد بریج، میدان مسابقه لانگ چمپ در پاریس و مرکز آموزشی رولکس در لوزان کار کرد.

همانطور که اغلب در مورد پروژه‌های بزرگی مانند آن‌ها اتفاق می‌افتد، شرکت‌های معماری Boitouzet به شدت به شیشه و فولاد متکی بودند. اما او شروع کرد به فکر کردن در مورد مواد کم کربن و با کارایی بالا که می تواند جایگزین مصالح ساختمانی قرن بیستم شود.

آیا چوب می تواند کاندیدای مناسبی باشد؟ Boitouzet گفت: در حالی که فراوان، مقرون به صرفه است و به طور طبیعی انتشار کربن را جذب می کند، “می سوزد، می پوسد و نمی توانید ساختمان های بسیار بلند بسازید، زیرا خیلی سفت و سخت نیست.”

اساساً، Woodoo می‌خواهد این معایب را برطرف کند تا مواد مبتنی بر چوب جایگزین مناسبی برای مواد سنتی تر شوند.

“در چوب سه جزء وجود دارد. تمام مشکلات چوب به خاطر لیگنین است که چسب بین الیاف چوب است. حذف می شود و با یک عامل اتصال که پیوندهای مولکولی بسیار قوی تری ایجاد می کند جایگزین می شود. این امر همچنین چوب را نسبت به محیط خود کاملا بی اثر می کند.

چوب در چندین مایع غوطه ور می شود تا لیگنین جدا و استخراج شود. Boitouzet گفت که نتیجه سپس با ترکیب پرکننده ذوب می شود به طوری که “کل بزرگتر از مجموع اجزای آن باشد”.

پس از پنج سال تحقیق و توسعه، این شرکت برای 50 اختراع ثبت کرده و سه ماده مختلف ایجاد کرده است. Woodoo Slim یک پنل چوبی نیمه شفاف و حساس به لمس است که می تواند در خودروها برای داشبورد و دکمه های لمسی استفاده شود. بسیار سبک تر از شیشه است.

نمونه ای از متریال Woodoo به کار رفته در داخل خودرو

ماده دوم جایگزینی برای چرم است. این یک ماده انعطاف پذیر است که هنوز برخی از عناصر طراحی متمایز چوب را دارد. این پتانسیل زیادی در صنعت مد و لوکس دارد زیرا چرم بدون حیوانات با ردپای کربن بسیار کمتر است. به ویژه، برای تولید آن به آب زیادی نیاز ندارد.

جایگزین چوب برای چرم

ماده سوم یک ماده ساختاری سبک و در عین حال قوی است که می تواند توسط بخش ساخت و ساز استفاده شود. در حالت ایده آل، شرکت های ساختمانی می توانند از این ماده به جای فولاد استفاده کنند.

Woodoo در حال حاضر دو سایت صنعتی برای تولید این مواد با تمرکز خاص بر روی سه بخش عمودی دارد – صنایع لوکس، خودرو و ساختمان.

وقتی نوبت به زنجیره تامین خود می رسد، Woodoo به چوب درختان معمولی مانند صنوبر متکی است. در حالی که دفتر مرکزی شرکت در پاریس است، Woodoo اولین سایت صنعتی خود را در نزدیکی Troyes ایجاد کرد زیرا منطقه Troyes یکی از بزرگترین مناطق اروپایی برای صنوبرها است.

Boitouzet گفت: “یا آنها مورد بهره برداری قرار نمی گیرند، یا برای انرژی چوب یا مواد با ارزش افزوده بسیار پایین مورد بهره برداری قرار می گیرند.” اما اینها گونه هایی هستند که بسیار سریع رشد می کنند، بنابراین بیشترین CO2 را ذخیره می کنند.

با دور تامین مالی امروز، این شرکت می خواهد محصولات و صنایع موجود خود را دو برابر کند. «آنچه که این دور مهم تأمین مالی را ممکن کرد این است که ما تاکنون توانسته‌ایم بدون پول نقد خارجی از خود تأمین مالی کنیم. من مقدار زیادی پول شخصی تزریق کردم، ما 44 جایزه نوآوری گرفتیم و البته محصولات را به مشتریان می فروشیم.

وودو قبلاً با برندهای لوکس (LVMH)، نشانگرهای خودرو (فولکس واگن و مرسدس بنز) و اخیراً اولین قرارداد در صنعت ساخت و ساز (گارنیکا) امضا کرده است. و با مقداری پول نقد تازه در حساب بانکی خود، Woodoo اکنون می تواند تولید خود را افزایش دهد و چشم انداز خود را ارائه دهد.