Opera VPN رایگان خود را به iOS می آورد تا با جایگزین های پولی اپل و گوگل رقابت کند

Opera، سازنده یک مرورگر وب مسدودکننده تبلیغات، که آخرین ادعای شهرتش داشتن TikTok داخلی است، امروز اعلام کرد که نسخه به روز شده برنامه iOS خود را عرضه می کند که اکنون شامل VPN رایگان آن است. نسخه iOS که قبلا در مک، ویندوز، لینوکس و اندروید در دسترس بود، اکنون Opera را به اولین مرورگری تبدیل کرده است که سرویس VPN رایگان را در تمام پلتفرم‌های محاسباتی اصلی ارائه می‌کند، این شرکت در اعلامیه خود اعلام کرد.

این اخبار به ویژه با توجه به اینکه اواخر سال گذشته، بزرگترین رقیب اپرا، گوگل، ابزار VPN خود را برای کاربران دسکتاپ در مک و رایانه شخصی گسترش داد، پس از اینکه قبلاً از iOS و Android پشتیبانی می کرد، به موقع است. اما در مورد Google، VPN آن فقط برای مشترکین پولی در طرح‌های Google One Premium در دسترس است. اپل همچنین ابزاری را برای رمزگذاری اتصال اینترنت با ویژگی iCloud Private Relay خود ارائه می دهد، اگرچه واقعاً یک VPN نیست. اما مانند Google، فقط به عنوان بخشی از اشتراک پولی (iCloud+) در دسترس است.

اعتبار تصویر: اپرا

در عین حال، VPN اپرا به اشتراک نیاز ندارد. این شرکت می گوید که کاربران برای ورود یا استفاده از این ویژگی نیازی به ایجاد حساب کاربری ندارند. اپرا همچنین خاطرنشان می کند که هیچ گونه اطلاعات یا داده های شخصی مربوط به عادات مرور کاربر یا آدرس IP مبدأ آنها را جمع آوری نمی کند. و این سرویس برای استفاده نیازی به افزونه‌های اضافی ندارد – کاربران می‌توانند آن را از منوی اصلی برنامه فعال کنند تا رمزگذاری ترافیک VPN خود را آغاز کنند.

این شرکت قادر است ابزارهای رایگانی را به کاربران نهایی ارائه دهد زیرا از طریق کانال های دیگر از جمله درآمدهای جستجو و تبلیغات و همچنین هزینه های مجوز فناوری درآمد ایجاد می کند. به عنوان مثال، درآمد 370 تا 390 میلیون دلاری را برای سال 2023 پیش بینی می کند.

با این حال، ممکن است برخی از کاربران با سرویس VPN اپرا احساس راحتی نکنند، زیرا این شرکت نروژی در سال 2016 به یک کنسرسیوم چینی فروخته شد. ماهیت روابط ایالات متحده و چین اکنون باعث شده است که دولت تصمیم بگیرد TikTok و سایر برنامه های متعلق به چین را ممنوع کند. به طور بالقوه برنامه های آینده اپرا را پیچیده می کند. برخی از محققان امنیتی همچنین از تنظیمات پیش‌فرض حریم خصوصی اپرا با توجه به تبلیغات و شخصی‌سازی انتقاد کرده‌اند.

برای کاربران iOS، برنامه مرورگر موبایل Opera قصد دارد خود را فراتر از ویژگی جدید VPN به تنهایی متمایز کند. این برنامه شامل ابزارهای منحصربه‌فرد دیگری مانند «My Flow» برای اشتراک‌گذاری فایل بین دستگاه‌ها، یک ویژگی کیف پول رمزنگاری شده، یک مسدودکننده تبلیغات داخلی، و یک ویژگی محافظت از رمزنگاری مبتنی بر امنیت است.

با به روز رسانی امروز، برنامه iOS چند افزوده دیگر نیز به دست می آورد، از جمله ویژگی جدید نشانک ها برای سازماندهی محتوای مورد علاقه، و ویژگی Live Scores برای ردیابی آخرین امتیازات تیم های ورزشی از طریق تابلوی امتیاز در صفحه اصلی مرورگر.

با این حال، اپرا هشدار می دهد که در حالی که ویژگی هایی از جمله VPN از امروز راه اندازی می شود، عرضه کامل در واقع در هفته های آینده انجام می شود. این بدان معناست که ممکن است بلافاصله ویژگی جدید VPN را هنگام راه‌اندازی برنامه iOS نبینید، اما به زودی خواهید دید.