Joby Aviation سرمایه گذاری 180 میلیون دلاری را از پشتیبان بازگشته Baillie Gifford دریافت می کند

بیلی گیفورد در حال خرید نزدیک به 44 میلیون سهام تازه منتشر شده در Joby Aviation است، خریدی که سرمایه 180 میلیون دلاری را به این شرکت تزریق می کند، زیرا این شرکت به توسعه هواپیماهای تمام الکتریکی برای خدمات مسافربری تجاری ادامه می دهد.

Joby Aviation روز چهارشنبه به عنوان بخشی از گزارش درآمد سه ماهه اول خود اعلام کرد که فروش خواهد داشت 43,985,681 به گروه سرمایه گذار با قیمت 4.10 دلار به ازای هر سهم، حرکتی که ترازنامه آن را در میان یک فضای طوفانی اقتصادی تقویت می کند. انتظار می رود فروش سهام در تاریخ 5 می بسته شود.

سهام Joby Aviation روز چهارشنبه با 1.49 درصد افزایش به 4.10 دلار بسته شد.

جوبی گفت: «انتظار می‌رود این وجوه برای تسریع تولید اولیه جوبی استفاده شود و کسب‌وکار را قادر می‌سازد تا از فرصت‌های درآمدی کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری کند، بدون اینکه تأثیری بر سرمایه‌های موجود برای انتقال شرکت به صدور گواهی‌نامه تایپ عمودی برقی‌اش داشته باشد. فرود هواپیما (eVTOL)».

این فرصت “درآمد کوتاه مدت” عبارت کلیدی در اینجا است و به اعلام هفته گذشته جوبی مبنی بر تضمین یک قرارداد 55 میلیون دلاری با وزارت دفاع ایالات متحده مرتبط است. بر اساس این قرارداد، جوبی 9 هواپیما را تولید و به ارتش عرضه خواهد کرد. دو فروند اول در اوایل سال 2024 به پایگاه نیروی هوایی ادواردز تحویل داده خواهند شد.

رئیس Joby، Paul Sciarra در مصاحبه ای در روز چهارشنبه گفت: «این یک نقطه عطف واقعاً حیاتی است زیرا ما در مورد تغییر چرخ دنده ها از R&D به عملیات واقعی و به نوبه خود درآمد واقعی برای اولین بار فکر می کنیم.

سرمایه گذاری بیلی گیفورد به جوبی اجازه می دهد تا از 978 میلیون دلار پول نقد موجود خود محافظت کند، وجوهی که برای توسعه و دریافت گواهینامه اداره هوانوردی فدرال هواپیماهای برقی خود و همچنین راه اندازی یک سرویس تاکسی تجاری استفاده می شود، در حالی که قرارداد خود با وزارت دفاع را نیز انجام می دهد. .

بیلی گیفورد در حال حاضر سرمایه گذار جوبی است. در ژانویه 2020، این شرکت 15 میلیون دلار به عنوان بخشی از دور سرمایه گذاری 590 میلیون دلاری Joby سری C که توسط تویوتا رهبری می شد، سرمایه گذاری کرد. یک سال بعد، بیلی گیفورد 49 میلیون دلار سرمایه گذاری در سرمایه گذاری خصوصی در سهام عمومی (یا PIPE) انجام داد که با IPO Joby از طریق ادغام با Reinvent Technology Partners، یک شرکت خرید با هدف ویژه از سرمایه گذار معروف و مشارکت لینکدین همراه بود. بنیانگذار رید هافمن و بنیانگذار Zynga مارک پینکوس.

Joby بیش از یک دهه برای توسعه، صدور گواهینامه و تولید یک هواپیمای برقی برخاست و فرود عمودی (eVTOL) که به عنوان یک سرویس تاکسی تجاری در شهرها استفاده خواهد شد، کار کرده است.

جوبن بیورت، بنیانگذار و مدیر عامل Joby در بیانیه ای گفت: “در حال حاضر در سال 2023 ما به نقاط عطف قابل توجهی در تولید، آزمایش و تامین مالی دست یافته ایم، و من به طور باور نکردنی در مورد پیشرفت خود در حالی که به سمت هدف خود برای راه اندازی خدمات تجاری در سال 2025 حرکت می کنیم، هیجان زده هستم.” . تصمیم بیلی گیفورد برای سرمایه‌گذاری بیشتر در Joby گواهی بر اعتقاد بلندمدت آنها به برق‌رسانی حمل‌ونقل است و سوابق آنها خود گویای این است. ما نمی‌توانیم بیشتر از این به حمایت آنها افتخار کنیم.»

Joby در روز چهارشنبه گزارش داد که درآمد خالص 113.4 میلیون دلار از دست داده است که 82 درصد از ضرر 62.3 میلیون دلاری در مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. این شرکت گفت که زیان خالص بالاتر نسبت به سه ماهه اول سال 2022 عمدتاً به دلیل درآمد کمتر 45.7 میلیون دلاری و هزینه های عملیاتی بالاتر 5.4 میلیون دلاری است. Joby از خدمات تاکسی خود درآمدی کسب نمی کند زیرا این شرکت هنوز در مرحله صدور گواهینامه هواپیماهای خود است. بر اساس این گزارش، کاهش سایر درآمدها به دلیل تجدید ارزیابی نامطلوب بدهی های مشتقه در سه ماهه اول و عدم تکرار درآمد حاصل از سرمایه گذاری به روش حقوق صاحبان سهام بوده است که تا حدی با سود بالاتر سرمایه گذاری های کوتاه مدت جبران شده است.

مانند هر شرکتی که هنوز محصول خود را تجاری نکرده است، Joby در حال خرج کردن سرمایه است. اما این شرکت همچنان 978 میلیون دلار پول نقد و اوراق بهادار کوتاه مدت قابل فروش در پایان سه ماهه داشت. این رقم شامل 180 میلیون دلار جدید بیلی گیفورد نمی شود.

این داستان در حال توسعه…