Green-Got یک نئوبانک برای مشتریان آگاه به آب و هوا است

استارتاپ فرانسوی Green-Got در حال ساخت جایگزینی برای حساب بانکی سنتی شما با تمرکز بر تغییرات آب و هوایی است. اساسا، Green-Got تضمین می کند که پس انداز شما و پولی که در حساب بانکی شما وجود دارد، برای پروژه های سوخت فسیلی و سایر صنایع آلاینده تامین مالی نخواهد شد.

این استارت آپ اخیراً یک دور سرمایه گذاری 5.5 میلیون دلاری (5 میلیون یورویی) به رهبری Pale Blue Dot جمع آوری کرده است. جامعه مشتریان Green-Got نزدیک به 2 میلیون یورو به این دور مالی کمک کردند. Green-Got کمپین سرمایه گذاری جمعی خود را از طریق Crowdcube با حدود 1300 سرمایه گذار مدیریت کرد.

به عنوان یک نئوبانک، Green-Got نمی خواهد در مورد مجموعه ویژگی های خود متمایز شود. مشتریان می توانند با استفاده از برنامه موبایل Green-Got تنها در چند دقیقه یک حساب ایجاد کنند. آنها یک حساب جاری با شماره حساب فرانسوی دریافت می کنند. چند روز بعد کارت نقدی دریافت می کنند.

آن کارت با Apple Pay و Google Pay کار می کند. و استارت‌آپ هیچ کارمزد تراکنش خارجی را بیش از نرخ ارز مستر کارت دریافت نمی‌کند. هر بار که با کارت خود خریدی انجام می دهید، فقط در چند ثانیه یک اعلان فشار روی گوشی خود دریافت می کنید.

به عبارت دیگر، Green-Got تمام کادرهای درست را در هنگام ارائه ویژگی های بانکی اولیه علامت می زند. Maud Caillaux یکی از بنیانگذاران و CMO به من گفت: “ما بهترین ویژگی ها را از Revolut و N26 ارائه می دهیم که بسیاری از کاربران را متقاعد کرده است، اما در عین حال شما بهترین تاثیر مالی را دارید.”

چیزی که Green-Got را متفاوت می‌کند این است که استارت‌آپ می‌خواهد به طور خاص روی یک عمود تمرکز کند – و آن آب و هوا است. در چند سال گذشته، چندین مطالعه نشان داده است که بانک‌های خرده‌فروشی بزرگ در شرکت‌های انرژی چندملیتی سرمایه‌گذاری می‌کنند که پروژه‌های سوخت‌های فسیلی تهاجمی را تامین مالی می‌کنند. و این فقط نوک کوه یخ است زیرا شرکت های زیادی وجود دارند که لزوماً در این صنعت کار نمی کنند اما همچنان گازهای گلخانه ای زیادی تولید می کنند.

با Green-Got، مشتریان با اطمینان می‌دانند که پول آنها برای این نوع شرکت‌ها تامین مالی نمی‌شود. Green-Got از نظر فنی یک بانک نیست، یک موسسه پرداخت است که با یک بانک (Crédit Mutuel Arkéa) شریک می شود. وقتی مشتریان پولی را در حساب خود نگه می دارند، آن پول به هیچ وجه سرمایه گذاری نمی شود. فقط آنجا می نشیند و منتظر برداشت نقدی بعدی است.

وقتی نوبت به ویژگی‌های روبه‌روی مصرف‌کننده می‌رسد، Green-Got معادل دی اکسید کربن (CO2e) خریدهای کارت شما را به نمایش می‌گذارد تا بتوانید تأثیر شخصی خود را بر محیط زیست درک کنید. به عنوان مثال، صرف 500 یورو در وب سایت ایرفرانس احتمالاً به این معنی است که در مقایسه با هزینه 500 یورو در یک فروشگاه دوچرخه دست دوم، خریدی با تأثیر آب و هوای زیادی انجام داده اید.

این استارتاپ از طریق اشتراک درآمد کسب می کند. هزینه یک حساب 6 یورو در ماه است. هیچ سطح آزاد وجود ندارد زیرا شرکت رشد پایدار را بر رشد به هر قیمتی در اولویت قرار داده است. در حال حاضر 13000 مشتری پولی وجود دارد.

اگر با نئوبانک ها آشنایی دارید، ممکن است بدانید که استارت آپ های فین تک نیز از کارمزد مبادله درآمد کسب می کنند. هر بار که با کارت خود پرداخت می کنید، کارمزد تراکنش کارت بین بانک تاجر، ارائه دهنده شبکه (به عنوان مثال Mastercard) و مؤسسه مالی مشتری (Green-Got در آن مورد) تقسیم می شود.

Green-Got نمی خواهد از این هزینه ها درآمد ایجاد کند. به همین دلیل است که این شرکت چند مؤسسه غیرانتفاعی را با مشتریان خود انتخاب کرده است تا Green-Got بتواند بر اساس آن هزینه های مبادله کمک های مالی انجام دهد. Caillaux گفت: “این نشان دهنده صدها هزار یورو است.” این استارت‌آپ به زودی امکان جمع‌آوری پرداخت برای کمک‌های مالی را نیز فراهم می‌کند.

در آینده، Green-Got همچنین قصد دارد حساب های پس انداز را در قالب بیمه عمر قراردادها این شرکت در حال ارزیابی و انتخاب همه محصولات مالی است که قرار است به سبد سرمایه گذاری کمک کنند، زیرا گواهینامه ها در مورد بودجه کافی نیستند.

جنرالی به نمایندگی از گرین گوت قراردادها را مدیریت خواهد کرد. کایلو گفت: «گویی ما دستور پخت کیک را داریم و آنها کارخانه‌هایی برای تهیه کیک دارند.

نئوبانک ها مدتی است که وجود داشته اند و اکنون بسیاری از مردم با این مفهوم آشنا هستند. چند سال پیش، بسیاری از کارآفرینان می خواستند یک “نئوبانک برای x” راه اندازی کنند، اما این روند از بین رفت. Green-Got کمی دیرتر وارد بازار می شود، اما می تواند از تمام مشکلاتی که در راه اندازی یک نئوبانک به وجود می آید نیز جلوگیری کند.

علاوه بر بانک‌های رقیب عمومی‌تر، گرین‌گات با بانک‌های خرده‌فروشی سنتی رقابت می‌کند که تلاش می‌کنند تأثیر آب و هوا را در اولویت‌های خود بگنجانند، مانند Crédit Coopératif یا La Nef. جالب است که ببینیم Green-Got در سال های آینده چقدر بزرگ خواهد شد.