Glovo سرمایه گذاری آفریقایی خود را در 12 ماه آینده دو برابر می کند ، اما آیا همچنان ثابت خواهد ماند؟ – TechCrunch

پلت فرم تحویل درخواستی اسپانیایی Glovo امروز اعلام کرد که قصد دارد سرمایه گذاری خود را در آفریقا دو برابر کرده و عملیات خود را در این قاره گسترش دهد.

این شرکت مستقر در بارسلونا با ارائه خدمات تحویل غذا به شش کشور آفریقایی-مراکش ، اوگاندا ، کنیا ، غنا ، ساحل عاج و نیجریه تا 25 میلیون یورو (30 میلیون دلار) سرمایه گذاری کرده است.

Glovo در بیش از 40 شهر با بیش از 300000 کاربر ، 8000 رستوران و 12000 پیک در این کشورها در دسترس است. در اوایل سال جاری ، عملیات خود را در لاگوس ، نیجریه و آکرا ، غنا آغاز کرد و در ماه گذشته به تم ، یکی دیگر از شهرهای غنا گسترش یافت.

طی 12 ماه آینده ، Glovo می گوید که 50 میلیون یورو (60 میلیون دلار) دیگر سرمایه گذاری خواهد کرد تا به شهرهای دیگر قاره گسترش داده و به بازارهای جدیدی مانند تونس برود ، جایی که قصد دارد ماه آینده در تونس راه اندازی کند.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط این شرکت ، این خدمات خدمات Glovo را در دسترس 6.5 میلیون نفر قرار می دهد. ساشا مایکود ، بنیانگذار ، معتقد است که این بازارها در حال حاضر از خدمات مطلوبی برخوردار نیستند و Glovo فرصت مناسبی را برای همکاری با رستوران های محلی پیدا کرده است و آنها را به صورت آنلاین در اختیار مشتریان جدید قرار داده است تا “همه چیز را در همه شهرها و شهرها در دسترس همه قرار دهد. ”

توجه آفریقا در پی مجموعه ای از اقدامات منطقه ای است که امسال Glovo به خود جلب کرده است. پس از افزایش سرمایه 528 میلیون دلاری سری F ، چندین شرکت Delivery Hero را در اروپای مرکزی و شرقی به ارزش 208 میلیون دلار خرید.

آفریقا که در حال حاضر در 23 کشور جهان حضور دارد ، 30 درصد از آثار جغرافیایی این شرکت را به خود اختصاص می دهد. و شرکت اسپانیایی قصد دارد تا پایان سال آینده در 30 کشور جهان زندگی کند ، این تصمیم تا حدی به دلیل هدف IPO در سه سال است.

گلوو می گوید در 80 درصد کشورهایی که در آن فعالیت می کنند ، پیشرو بازار است. بازوی خدمات مواد غذایی این شرکت سریع ترین رشد را داشته است و درآمد پس از افزایش مداوم سفارشات به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. برای برآوردن نیازهای رو به رشد مشتریان ، Glovo مجبور به سرمایه گذاری سنگین در فروشگاه های تاریک شده است و در ماه جولای نیز مارک های مجازی برای رستوران ها راه اندازی کرد.

مشخص نیست که آیا Glovo این خدمات اضافی را به آفریقا گسترش می دهد ، جایی که بزرگترین بازار آن از نظر اندازه جمعیت است: نیجریه. با این حال ، ملت غرب آفریقا بدون مشکلات عدیده ای مانند زیرساخت های لجستیکی ضعیف و محیط نظارتی غیرقابل پیش بینی مواجه نمی شود.

با وجود این ، چند پلتفرم تحویل غذا مانند Gokada و Jumia Food ، یکی از زیرمجموعه های غول تجارت الکترونیک Jumia ، تلاش کرده اند تا درجات مختلفی از موفقیت را در این زمینه پیدا کنند.

در حالی که Glovo باید برای سهم بازار با این بازیکنان رقابت کند ، این شرکت می گوید به دلیل استراتژی چند دسته ای خود صعودی است. به گفته این شرکت ، فروش مواد غذایی نیمی از تجارت آن در برخی از بازارهای آفریقا را شامل می شود.

با این اوصاف ، عملکرد Glovo در بازارهای نوظهور مشکوک است. سال گذشته ، این شرکت از تمام کشورهای آمریکای لاتین – آرژانتین ، اکوادور ، پرو ، پاناما ، کاستاریکا ، هندوراس ، گواتمالا و جمهوری دومینیکن خارج شد. این شرکت عملیات خود را در این بازارها به Delivery Hero با قیمت 272 میلیون دلار فروخت.

این شرکت همچنین در ژانویه 2020 از خاورمیانه و شمال آفریقا (مصر و ترکیه) و اروگوئه و پورتوریکو خارج شد.

طی دو سال گذشته ، گلوو گفته است که می خواهد در مدت زمان کوتاهی به سوددهی برسد. فضای تحویل یک تجارت با حاشیه نازک است و در بازارهای نوظهور نازک تر است. این امر در دلیل خروج گلوو از خاورمیانه و آمریکای لاتین نقش داشت. بازار در آفریقا هیچ تفاوتی ندارد و زمان نشان می دهد که تحویل اسپانیایی در محل خود باقی می ماند ، خارج می شود یا بسته می شود.

در هر صورت ، Glovo می گوید “متعهد به ادامه سیاست خود برای استخدام استعدادهای برتر محلی” در این قاره است و قصد دارد تعداد کارکنان خود را دو برابر کرده و 200 کارمند دیگر را تا پایان سال آینده اضافه کند.

“گسترش ما در نیجریه ، غنا و راه اندازی آینده ما در تونس چیزی است که ما مدتی است به دنبال آن هستیم ، بنابراین بسیار عالی است که بتوانیم آن را رسمی کنیم. جهش بی سابقه ای در تجارت تحویل درخواستی در آفریقا رخ داده است و گسترش خدمات ما به کشورها و شهرهای جدید هم بازتاب آن روند و هم گواهی بر تعهد ما به قاره است. ویلیام بنثال ، مدیر کل Glovo در منطقه جنوب صحرای آفریقا ، در بیانیه ای گفت: “ما مشتاقانه منتظر هستیم تا مواد غذایی ، مواد غذایی ، دارویی و محصولات خرده فروشی را با لمس یک دکمه در اختیار کاربران جدید خود قرار دهیم.”