Fingo کنیا با Ecobank شریک می شود، نئوبانک را با سرمایه 4 میلیون دلاری راه اندازی می کند.

دیروز، Fingo، یک فین‌تک کنیایی تحت حمایت YC، نئوبانک خود را راه‌اندازی کرد که با همکاری موسسه مالی پان آفریقایی Ecobank کنیا توسعه داده است. به گفته این جفت، شعبه Ecobank از نئوبانک، اولین در نوع خود در این کشور آفریقای شرقی رونمایی کرد. رویداد با رئیس جمهور کشور، ویلیام روتو، در حضور.

از زمانی که کیرو موهویا مدیر عامل شرکت و هم بنیانگذارانش بود، مدتی طول کشید تا فینگو به اینجا رسید. جیمز دا کوستا، ایان نژوگونا و گیتار استریکز شرکت کنیایی را در ژانویه 2021 تأسیس کرد تا خدمات مالی ارائه دهد که برای جمعیت جوان آفریقایی که به سرعت در حال رشد هستند، که اتفاقاً جوان‌ترین افراد در سطح جهان هستند اما از نظر مالی در حاشیه قرار دارند، جذابیت دارد.

برای بزرگسالان جوان در آفریقا، افتتاح حساب می تواند چندین ساعت تا چند روز طول بکشد، با چندین تعامل حضوری و الزامات برای آوردن اسناد کاغذی فیزیکی. علاوه بر این، آنها برای ارسال پول و نگهداری حساب های خود باید با کارمزدهای گران قیمت مقابله کنند. با این حال، آنها هنوز برای دسترسی به پس انداز، بیمه و اعتبار، خدمات مالی که فینگو وعده ارائه به کاربران خود را وعده داده است، تلاش می کنند. با این حال، در حال حاضر هزینه‌های انتقال ارزان‌تر، نرخ‌های یارانه‌ای در صورت‌حساب‌های پرداخت، پاداش‌های برگشت نقدی و سایر ویژگی‌ها، از جمله لینک‌های پرداخت و طرح‌های پس‌انداز سفارشی را برای آن‌ها ارائه می‌کند.

پس از یک دور اولیه 200000 دلاری، فینگو وارد YC S21 شد و در پایان همان سال 4 میلیون دلار سرمایه اولیه را جذب کرد. شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر چند مرحله ای HOF Capital با مشارکت Hustle Fund، Pioneer Fund، TCVP، Launch Africa، Chandaria Capital، Naiban (شبکه فرشته نایروبی)، Chui Ventures، و همچنین از بنیانگذاران Monzo و Twitch و مدیران این دور را رهبری کرد. از گوگل، فیسبوک و Paytm. آنچه به دنبال آن امضا شد، یک مشارکت با Ecobank بود، و فینگو شروع به یکپارچه سازی نرم افزار خود با بانک برای راه اندازی کرد و همزمان منتظر تایید نظارتی بانک مرکزی کنیا (CBK) بود که سرانجام در سه ماهه اول امسال ارائه شد.

اپلیکیشن فینگو

قبل از اینکه چراغ سبز نشان دهد، CBK در تمام این مدت تلاش کرد تا چارچوبی را که فینگو و اکوبانک برای روابط خود تنظیم کرده بودند، به ویژه در مورد داده ها، تراکنش ها و تعامل با مشتری درک کند. برخلاف نیجریه، جایی که همکاری بین بانک‌ها و فین‌تک‌ها امری عادی است و به گروه دوم اجازه می‌دهد تا به سرعت راه‌اندازی کنند (در نهایت باعث می‌شود این کشور بیشتر بودجه فین‌تک آفریقا را جذب کند)، در کنیا بسیار کم است. Fingo ادعا می کند که اولین نئوبانک کنیایی است، بنابراین با نگاه کردن به اینکه چقدر طول کشید تا تأییدیه ها و عرضه به بازار را دریافت کنید، کاملاً قابل درک است.

در همین حال، موهویا در این تماس خاطرنشان کرد که علیرغم انتظار، فین‌تک هنوز اکثریت سرمایه‌ای را که در بانک جمع‌آوری کرده است در اختیار دارد، زیرا تعداد کارمندان 15 نفری خود را حفظ کرده و به سختی هیچ هزینه‌ای جز پرداخت حقوق و توسعه نرم‌افزار خود نداشته است. بنابراین، سرمایه اضافی برای عملیات جمع آوری نمی شود، به خصوص در این محیط چالش برانگیز جذب سرمایه.

اکنون که این مشارکت تأیید شده است، برنامه Fingo Africa به کاربران خود یک حساب بانکی «زیر 5 دقیقه» ارائه می دهد که با تراکنش های همتا به همتای رایگان و دسترسی فوری به چندین سرویس مانند پس انداز، آموزش مالی و تجزیه و تحلیل هزینه های هوشمند همراه است. ، این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد. فین‌تک می‌گوید فهرست انتظاری متشکل از 50000 مشتری را ظرف 24 ساعت پس از راه‌اندازی به دست آورده است. با این حال، اگر این طرح بخواهد میلیون‌ها نفر را در بازاری که در آن پول موبایلی حاکم است (M-Pesa سافاریکام بیش از 90 درصد از آن رسانه را کنترل می‌کند)، کار خود را قطع خواهد کرد. یک بخش بانکی تحت سلطه امثال KCB و Equity Bank (که محصولات بانکداری دیجیتال خود را دارند).

مشارکت فینگو با Ecobank، که ادعا می کند مهم ترین ردپای را در بین هر بانکی در آفریقا دارد و بیش از 30 کشور را پوشش می دهد، ممکن است مقیاس مورد نیاز فین تک در خارج از کنیا را فراهم کند. بر اساس گزارشات، هر دو نهاد در حال برنامه‌ریزی برای عرضه پان-آفریقایی هستند و تا پایان سال به سایر مناطق آفریقای شرقی گسترش خواهند یافت. موهویا. همتایان بانکداری دیجیتالی که به مصرف کنندگان در آن منطقه خدمات ارائه می دهند عبارتند از Finclusion و Koa.

شراکت ما با Fingo Africa نقطه عطفی در ماموریت ما برای تجهیز جوانان آفریقا به ابزارهای مالی ضروری است که برای موفقیت نیاز دارند. دیالو جیبا، مشاور ارشد فین‌تک گروه اکوبانک، در بیانیه‌ای گفت: با هم، محصولات مالی متمرکز بر جوانان، از جمله دسترسی سریع به حساب‌های بانکی، گزینه‌های پس‌انداز و تراکنش‌های مقرون‌به‌صرفه را در سراسر ردپای سراسر آفریقایی Ecobank راه‌اندازی خواهیم کرد. “ما هیجان زده هستیم که راه حل های فعلی خود را از طریق این مشارکت گسترش دهیم و در خط مقدم بانکداری جوانان در آفریقا باشیم. هدف ما دسترسی به میلیون‌ها جوان در بازارهای آفریقایی 33+ است که Ecobank در آن فعالیت می‌کند.»