Cosmonic WebAssembly PaaS خود را در نسخه بتای باز راه اندازی می کند

Cosmonic، شرکتی که پروژه منبع باز wasmCloud را پشت سر می گذارد، امروز اعلام کرد که ارائه WebAssembly (Wasm) Platform-as-a-Service آن اکنون در نسخه بتا عمومی است. در این بتای باز، Cosmonic همچنین تعدادی ویژگی جدید را معرفی می‌کند که هدف آن آسان‌تر کردن ادغام Wasm در برنامه‌های موجود است، از جمله Cosmonic Connect Kubernetes، که ادغام خوشه‌های Kubernetes موجود و برنامه‌های WebAssembly در حال اجرا در Cosmonic را بسیار آسان‌تر می‌کند.

این شرکت توسط لیام رندال، که قبلاً Critical Stack، یکی از اولین شرکت‌های Kubernetes را تأسیس کرده بود، تأسیس شد که توسط Capital One خریداری شد. او همچنین روی پروژه‌هایی مانند Cloud Custodian کار کرد که Capital One سپس به CNCF اهدا کرد و بعداً به Stacklet پیوست که هدف آن تجاری‌سازی Cloud Custodian بود.

من بیشتر از هر چیزی در مورد WebAssembly و Cosmonic هیجان زده هستم. من واقعاً معتقدم که امروز در مورد دوره بعدی محاسبات صحبت خواهیم کرد.» او به من گفت.

با این حال، مانند روزهای اولیه Kubernetes، جامعه Wasm نیز همچنان در حال ایجاد اکوسیستم لازم در اطراف فناوری اصلی است تا آن را برای شرکت‌های بزرگ خوش‌مزه کند. همانطور که شرکت های بزرگی مانند Adobe و Cloudflare نشان داده اند، می توان از Wasm در تولید استفاده کرد، اما ابزارسازی هنوز بسیار ابتدایی است. و برای بسیاری از تیم‌ها، تمرکز WebAssembly بر روی Functions-as-a-Service (FaaS) است. این قطعا مورد استفاده مهمی است، اما تیم Cosmonic می‌خواهد فراتر از آن برود.

بسیاری از مردم واقعاً به سمت FaaS حرکت می کنند. تیلور توماس، مدیر مهندسی کیهان توضیح داد که این همه عملکردهاست. “و می دانید چه، این یک مورد استفاده بسیار خوب است. من شخصاً فکر می کنم که طی سه تا پنج سال آینده، همه پلتفرم های FaaS از WebAssembly استفاده خواهند کرد، زیرا این ساده ترین راه برای دریافت همه پشتیبانی زبان است. اما این یک تکه کوچک از یک تصویر بسیار بزرگتر است. و اینجاست که Cosmonic و wasmCloud واقعا می درخشند. ما شما را در معماری پلتفرم خاصی حبس نمی کنیم. ما نمی خواهیم که شما مجبور باشید بگویید: شما باید این کار را به عنوان یک FaaS انجام دهید. می‌توانید از آن به‌عنوان یک FaaS استفاده کنید، این کاملاً امکان‌پذیر است، اما همچنین می‌توانید یکپارچه‌سازی کنید، می‌توانید میکروسرویس بسازید، می‌توانید معماری‌های رویداد محور بسازید.»

به هر حال، وعده WebAssembly این نیست که به کاربران اجازه می‌دهد پلتفرم FaaS بهتری بسازند، بلکه توسعه‌دهندگان می‌توانند کد خود را یک بار بنویسند و سپس آن را در هر جایی اجرا کنند – و این همان چیزی است که Cosmonic می‌خواهد بر روی آن تمرکز کند. تأکید بر مدل مؤلفه WebAssembly، که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا مؤلفه های مختلف برنامه های خود را جمع آوری کنند و آن کد را در هر جایی اجرا کنند – چیزی که Cosmonic در محصول PaaS خود نیز بر آن تأکید دارد.

اعتبار تصویر: کیهانی

راندال گفت: «WebAssembly – و به طور خاص مدل مؤلفه WebAssembly – آماده است که انتزاع نهایی فناوری باشد. کتابخانه‌های برنامه‌ها را به بلوک‌های ساختمانی تبدیل می‌کند و این بلوک‌های ساختمانی با قراردادهایی مانند یک انتزاع برای یک پایگاه داده جهانی یا یک ذخیره‌سازی ارزش کلیدی یا یک صف پیام هماهنگ می‌شوند. و سپس در زیر هود، در زمان اجرا، می‌توانید آن‌ها را به پیاده‌سازی‌های کاملاً متفاوت حتی در زبان‌های مختلف متصل کنید، تا زمانی که رابط کاربری یکسان باشد. این آخرین انتزاعی است که تمام فناوری ها در 20 سال گذشته واقعاً به دنبال آن بوده اند.»

PaaS Cosmonic با اجرای برنامه wamCloud فعال می‌شود که Cosmonic در سال 2021 به CNCF اهدا کرد. برخی از بیش از 150 مشارکت‌کننده در این پروژه شامل Capital One، Volvo، BMW و Intel هستند.

یکی دیگر از پروژه های منبع باز Cosmonic Wadm است که یک مدیر برنامه کاربردی برای برنامه های wamCloud است. این مدلی را می گیرد که اکثر توسعه دهندگان با آن از دنیای زیرساخت های ابری آشنا هستند و آن را به فضای WebAssembly گسترش می دهد.

توماس گفت: “ما به این فکر می کنیم که ماشین شما را با جدیدترین فناوری ارتقا دهیم.” ماشین شما ممکن است سال‌ها از عمرش گذشته باشد، اما هنوز هم عالی کار می‌کند و شما واقعاً از رانندگی با آن لذت می‌برید. اما ایده استارت دکمه ای و موتور هیبریدی را نیز بسیار دوست دارید. Wadm به شما امکان می دهد آنچه را که در مورد زیرساخت خود دوست دارید – آشنا، نگهداری آسان، قابل اعتماد، برای همیشه اجرا شود – با جدیدترین ویژگی ها به روز نگه دارید.