CeFi و DeFi در مواجهه با مقررات

قدر کامل تأثیر نوسانات فعلی بازار در پی سقوط FTX هنوز ناشناخته است. دومینوها همچنان در حال سقوط هستند و پیش بینی اینکه چه تعداد پروژه و سازمان دیگر در نهایت تحت تأثیر قرار خواهند گرفت دشوار است. آنچه مسلم است این است که چگونه کل صنعت تحت تأثیر قرار گرفته است و بحث در مورد مقررات ارزهای دیجیتال به خط مقدم تبدیل شده است.

درخواست‌ها برای تنظیم مقررات از هر گوشه‌ای به گوش می‌رسد: از سوی جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده که خواستار «نظارت مؤثرتر بر بازارهای ارزهای دیجیتال» شده است و رهبران G20 نیاز به «افزایش آگاهی عمومی از خطرات برای تقویت نتایج نظارتی و حمایت از زمینه‌های بازی مساوی» دارند. ، در حالی که از مزایای نوآوری استفاده می کند.” سناتورهای آمریکایی وارن، اسمیت و دوربین به خطرات «واندرکاندهای کاریزماتیک، کلاهبرداران فرصت طلب و مشاوران سرمایه گذاری خودخوانده» اشاره کرده اند و در عین حال از Fidelity خواسته اند که طرح بیت کوین 401 (k) خود را کنار بگذارد.

قابل ذکر است، SEC یک سری اقدامات برجسته را در رابطه با پروژه‌های مختلف انجام داده است – به عنوان مثال، علیه Kraken و برنامه staking-as-a-service آن، و Paxos در رابطه با stablecoin، BUSD. SEC همچنین اصلاحیه‌ای را برای گسترش قوانین نگهداری برای گنجاندن دارایی‌های کریپتو پیشنهاد کرد، که می‌تواند نحوه تعامل هر متولی کریپتو، از جمله صرافی‌ها، با کریپتو را محدود کند. این در پی هشدار مشترکی بود که در ماه ژانویه توسط فدرال رزرو، FDIC و OCC به بانک‌ها صادر شد تا نسبت به شرکت‌های دارایی دیجیتال محتاط باشند و نشان می‌دهد که آنها از نزدیک بر فعالیت‌های رمزنگاری سازمان‌های بانکی نظارت می‌کنند.

برای اینکه اکوسیستم وب 3 مقیاس‌پذیر شود، مصرف‌کنندگان به راه‌های در دسترس برای ورود ارزهای دیجیتال نیاز دارند. این بدان معناست که هم DeFi و هم CeFi باید برای پاسخگویی به تقاضا تکامل پیدا کنند.

این اقدامات توسط بسیاری از بازیگران صنعت به عنوان نشانه دیگری از اینکه SEC در حال دوبرابر کردن حمله خود به ارزهای دیجیتال و افزایش ادعای خود مبنی بر صلاحیت قضایی در تمام جنبه های صنعت است، تلقی می شود. در حالی که بررسی های نظارتی برای مدتی بر صنعت کریپتو متمرکز شده است، بزرگی سقوط FTX جوی را به نفع شکاکان ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. بسیاری خواهان رفراندوم علیه کل صنعت هستند و تصویری از ارزهای رمزپایه و بلاک چین به عنوان صنعتی تحت سلطه سودجویان خودخواه، دستکاری و بی پروا ترسیم می کنند.

بیشتر آنها انتظار بدترین حالت را دارند: به نظر می رسد یک سرکوب واکنشی همه جانبه روی همه جنبه های رمزنگاری، که برای محافظت از مردم در برابر بازیگران بد آینده لازم است، قریب الوقوع است.

اما برخی صداهای سنجیده وجود دارد. یکی از آن‌ها از JPMorgan بود، که مشاهده کرد «…همه فروپاشی‌های اخیر در اکوسیستم کریپتو از سوی بازیکنان متمرکز بوده است و نه از پروتکل‌های غیرمتمرکز». گزارش JPMorgan بر خوش‌بینی سازمانی بلندمدت تأکید می‌کند، «ما ایجاد یک چارچوب نظارتی را به عنوان کاتالیزور مورد نیاز برای افزایش گسترده پذیرش نهادی رمزارزها می‌بینیم». این گزارش بر تمایز بین DeFi و CeFi تاکید دارد.

احساس مشابهی توسط جیک چروینسکی، مدیر ارشد سیاست در انجمن بلاک چین بیان شد. برداشت “وسط منحنی زنگ” این است که FTX مقررات سختگیرانه ای را برای همه چیز در کریپتو از جمله DeFi ایجاد می کند. من اینطور فکر نمی کنم. سیاستگذاران باید آخرین جزئیات را در مورد FTX بررسی کنند و در نهایت مجبور خواهند شد ببینند که DeFi چقدر با CeFi متفاوت است.