هوش مصنوعی فقط کامپیوتر شخص دیگری است

سامسونگ این هفته به جدیدترین نام بزرگی تبدیل شد که کارمندان خود را از استفاده از ابزارهای مولد هوش مصنوعی مانند ChatGPT و Google Bard منع کرد و به کارکنان هشدار داد که در صورت استفاده از آنها ممکن است اخراج شوند.

در یک یادداشت داخلی که توسط بلومبرگ به دست آمده است، سامسونگ اعلام کرد که این ممنوعیت به دلیل کشف یک کد منبع حساس داخلی توسط یک مهندس که ماه گذشته آن را در ChatGPT آپلود کرده بود، ایجاد شده است. طبق گزارش‌های قبلی، یکی از کارمندان سامسونگ از ربات چت خواسته است تا کد منبع پایگاه داده حساس را از نظر خطا بررسی کند، در حالی که دیگری یک جلسه ضبط‌شده را به ChatGPT داده و از آن خواسته است که دقیقه‌ای ایجاد کند.

این غول فناوری کره ای آخرین شرکتی است که استفاده از ChatGPT را سرکوب کرده است. غول بانکی آمریکایی JPMorgan اخیراً استفاده از آن را در بین کارمندان خود به دلیل نگرانی های مربوط به رعایت قوانین محدود کرده است و آمازون بنا به گزارش ها از کارکنان خواسته است که کد را با چت ربات هوش مصنوعی به اشتراک نگذارند. Verizon و Accenture نیز اقدامات مشابهی را انجام داده‌اند و ایتالیا نیز ماه گذشته ChatGPT را برای مدت کوتاهی ممنوع کرد و گفت نگران است که سرویس‌ها قوانین حفاظت از داده اتحادیه اروپا را نقض می‌کنند.

حتی مایکروسافت که سهام چند میلیارد دلاری در OpenAI مالک ChatGPT دارد، تردید دارد. طبق یک گزارش جدید، واحد سرور ابری Azure مایکروسافت قصد دارد نسخه جایگزین ChatGPT را که بر روی سرورهای ابری اختصاصی اجرا می شود، بفروشد، جایی که داده ها جدا از سایر مشتریان نگهداری می شوند.

این نگرانی ها به هیچ وجه بی اساس نیست. ابزارهایی مانند ChatGPT نه تنها می‌توانند به مهاجمان در نوشتن ایمیل‌های فیشینگ و کدهای مخرب با صدای قانونی کمک کنند، بلکه خطر نقض داده را نیز به همراه دارند. این خطرات قبلاً آشکار شده اند: OpenAI در ماه مارس اعتراف کرد که ChatGPT قبلاً اولین نقض مهم داده خود را متحمل شده است که داده های پرداخت شخصی و جزئی مشترکین ChatGPT Plus را افشا کرده است.

هوش مصنوعی پیشرفته، فناوری قدیمی

ابزارهای مولد هوش مصنوعی مانند ChatGPT قابلیت های قدرتمندی را برای کاربران غیر فنی به ارمغان می آورد و نشان دهنده جهشی بزرگ به جلو هم در کارهایی که هوش مصنوعی می تواند انجام دهد و هم در پتانسیل آن برای متحول کردن همه چیز از نحوه کار گرفته تا نحوه تصمیم گیری است. برای کاربران غیر فنی که اکنون از این فناوری برای تولید متنی شبیه انسان برای مقالات و کپی رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، ممکن است احساس کنند که آینده فرا رسیده است. در واقع، برخی حتی آن را یک انقلاب صنعتی جدید نامیده اند.

اگرچه ممکن است شبیه یک توپ هشت جادویی به نظر برسد، زیرساخت زیربنایی پشت هوش مصنوعی مولد چیز جدیدی نیست. تقریباً مانند یک سرویس ذخیره سازی ابری، تمام داده هایی که با ChatGPT به اشتراک می گذارید در سرورهای OpenAI ذخیره می شوند. علاوه بر درخواست‌ها و مکالمات چت، OpenAI داده‌های دیگری مانند جزئیات حساب، مکان تقریبی، آدرس IP، جزئیات پرداخت و اطلاعات دستگاه را نیز ذخیره می‌کند. به گفته OpenAI از این داده ها برای آموزش و بهبود مدل استفاده می شود، بنابراین می تواند سوالات زبان طبیعی را بهتر درک کند و به آنها پاسخ دهد.

هوش مصنوعی فقط کامپیوتر شخص دیگری است که توسط Carly Page در ابتدا در TechCrunch منتشر شد