استورجن کپیتال لندن صندوق 35 میلیون دلاری را با هدف استارت آپ های نوظهور در آسیای مرکزی راه اندازی کرد.

ما سال گذشته در مورد راه اندازی یک پلتفرم VC با دلار 225 میلیون دلاری از شرکت مالی بین المللی، یکی از اعضای بانک جهانی، گزارش دادیم که آسیای مرکزی را نیز پوشش می دهد. علاوه بر این، Most VC شتاب دهنده خود را از آلماتی، قزاقستان راه اندازی کرد. بنابراین واضح است که این مناطق، که برای مدت طولانی به عنوان آب‌های پس‌آب در نظر گرفته می‌شدند، اکنون با ورود موج جدیدی از استعدادهای فناوری به صورت آنلاین، به دنبال پیوستن به صنعت فناوری و اکوسیستم استارت‌آپ هستند. در واقع، آنها مسیر مشابهی را برای موج سرمایه گذاری فناوری VC دنبال می کنند که در چند سال گذشته کشورهایی مانند اندونزی، نیجریه و برزیل را تحت تاثیر قرار داده است.

امروزه Sturgeon Capital، VC مستقر در لندن، از مزایای آن بهره می‌برد که قصد دارد در استارت‌آپ‌های اولیه در بازارهای نوظهور آسیای مرکزی و جنوب آسیا (به استثنای هند) سرمایه‌گذاری کند.

آخرین صندوق VC استورجن، فرصت‌های نوظهور دوم (SEO II)، صندوق 35 میلیون دلاری خود را بر اساس صندوق قبلی خود (SEO I)، یک صندوق قدیمی 2020 که 18 سرمایه‌گذاری متمرکز در Seed up تا Series A SEO II انجام داده است، مستقر خواهد کرد. به سرمایه گذاری در مدل های تجاری فین تک، نرم افزار B2B و بازار ادامه خواهد داد.

کیان زندیه، شریک مدیر Sturgeon، در بیانیه‌ای گفت: «حضور زمینی استورجن در هر بازار به ما اجازه می‌دهد تا جریان معاملات، بررسی دقیق آن را به طور مؤثر ببینیم و پس از سرمایه‌گذاری، ارزش افزوده واقعی را پشتیبانی کنیم.»

الکس برانتون، یکی از شرکای استورجن، در اظهار نظر درباره صندوق جدید، افزود: «SEO II در دیجیتالی‌سازی سریع برخی از کشورهای کمتر توسعه‌یافته جهان سرمایه‌گذاری می‌کند که از کتاب بازی فناوری بازارهای نوظهور پیروی می‌کنند، که در چندین بازار قابل مقایسه در گذشته اثبات شده است. دهه استورجن یک سرمایه‌گذار سودآور است که دارای استراتژی تأثیرگذاری بر سه پایه اشتغال، شمول مالی و جنسیت است.

از زمان راه اندازی در فوریه 2023، صندوق جدید در Shikho (EdTech بنگلادشی) و Oasis MFI (FinTech آسیای مرکزی) سرمایه گذاری کرده است.