TLcom و 4DX با سرمایه 13.1 میلیون دلاری پلت فرم Autochek را در سراسر آفریقا گسترش می دهند – TechCrunch

شرکت خودروسازی آفریقایی Autochek تقریباً یک سال پس از جمع آوری 3.4 میلیون دلار پیش تولید در نوامبر 2020، 13.1 میلیون دلار را به دست آورد..

این شرکت به رهبری مدیرعامل Etop Ikpe، از زمان راه اندازی در آگوست سال گذشته، رشد شگفت انگیزی در تقاضا داشته است. فقط از دیدگاه مصرف کننده بلکه از شرکای تجاری و بانکی آن. و چه کسی به غیر از شرکت های پان آفریقایی VC TLcom Capital و 4DX Ventures، دور اولیه را رهبری می کند – همان سرمایه گذارانی که اعتقاد داشتند دور اولیه استارت آپ را رهبری کنند.

سایر سرمایه گذاران موجود، مانند Golden Palm Investments، Enza Capital و Lateral Capital نیز سرمایه گذاری کردند. بار اول سرمایه گذاران ASK Capital و Mobility 54 Investment SAS، بازوی سرمایه گذاری خطرپذیر تویوتا تسوشو و گروه CFAO، نیز شرکت کردند.. در مجموع، Autochek 16.5 میلیون دلار در دو دور مالی جمع آوری کرده است.

وقتی Ikpe ماه گذشته با TechCrunch صحبت کرد، این شرکت صحبت کرد فقط خرید کسب و کار Cheki در کنیا و اوگاندا از Ringier One Africa Media (ROAM) نهایی شد. این معامله تقریباً یک سال پس از آن بسته شد که اتوچک چکی غنا و چکی نیجریه را برای شروع تجارت خود خرید.

اگرچه خریدها تمام استراتژی توسعه شرکت را تا این مرحله تشکیل داده است، اما این مسیر را به سمت ساحل عاج طی نکرد – با گروه CFAO شریک شد تا بازار خود را به منطقه فرانسوی زبان بیاورد.

این گسترش تعداد بازارهای آفریقایی را که اتوچک در آنها حضور دارد به پنج بازار می رساند. بازار خودروهای دست دوم آفریقا یک صنعت 45 میلیارد دلاری است که ضریب نفوذ خودرو در آن 5 درصد است. و چون بازار فاقد شفافیت است، وام دهندگان (به طور عمده بانک ها) ارائه وام به افراد، رانندگان تجاری یا سواری را چالش برانگیز دانسته اند.

پلت فرم اتوچک مدلی مبتنی بر بازار را با تمرکز بر تامین مالی و پس از فروش اجرا می کند. مشتریان اصلی آن؟ نمایندگی ها، بانک ها و مصرف کنندگان نهایی (کسانی که روی پلت فرم خودرو می خرند).

هنگامی که یک نمایندگی در پلت فرم ثبت نام می کند، Autochek کارگاهی را به آن اختصاص می دهد آغاز شود بازرسی خودروهای متعلق به نمایندگی. ارزیابی ها و برخی بررسی های الگوریتمی روی سیستم اتوچک به درک وضعیت و وضعیت خودرو کمک می کند. تعیین اینکه آیا در وضعیتی قرار دارد یا خیر تامین مالی شود.

ایکپه در توضیح اینکه چرا اتوچک این فرآیندها را طی می کند، گفت: «این ریسک بزرگی برای بانک هاست، زیرا آنها نمی خواهند شرایطی را فراهم کنند که یک خودرو را تأمین مالی کنند و روز بعد، موتور ضربه بزند».

پس از بازرسی، اتوچک به تمام بانک های روی پلت فرم خود هشدار می دهد که خودرو آماده است تامین مالی شود و آن را به بازار منتقل می کند. پس از بررسی گسترده، بانک ها با پیشنهادات خود پاسخ می دهند. تیپس از آن، کاربر نهایی مجموعه‌ای از نرخ‌های تامین مالی از بانک‌ها را برای انتخاب دارد و می‌تواند پس از ایجاد نمایه اعتباری Autochek برای خرید خودرو اقدام کند.. روند درخواست وام حدود 48 ساعت طول می کشد که کمتر از استاندارد صنعتی 40-45 روزه است.

یک بار مرتب شده است، اتوچک از بانک ها در پرداخت و اطمینان از اینکه وسیله نقلیه پشتیبانی می کند ثبت شده است، بیمه و پیگیری می شود. سپس خودرو وارد شبکه پس از فروش اتوچک می شود، جایی که در صورت بروز مشکلات مکانیکی، به صورت رایگان نگهداری می شود..

اتوچک با دریافت کارمزد از مشتریان و بانک ها پس از پرداخت موفقیت آمیز و کمیسیون از نمایندگی ها، درآمد کسب می کند.

“نبود فقط وجود دارد برای بانک ها و مشتریان در نقطه پرداخت. ما در طول چرخه عمر وام با آنها می‌مانیم.». ما آن اکوسیستم را با استفاده از فناوری ساختیم تا همه این عمودهای مختلف را به هم بچسبانیم تا در پایان روز، بتوانیم با تامین مالی که محرک اصلی ما در پلتفرم است، ارزش بیشتری ایجاد کنیم.”

سال گذشته که اتوچک دور اولیه خود را اعلام کرد، 12 مشارکت بانکی داشت. این تعداد به حدود 70 بانک مانند Access Bank، Ecobank، UBA، Bank of Africa و NCBA Bank افزایش یافته است. این بانک ها تا به امروز بیش از 46000 درخواست وام را بررسی کرده اند. این عدد بود فقط 10 نوامبر گذشته، این شرکت گفت.

در ابتدا، اتوچک فقط با خودروهای دست دوم کار می کرد. اما این شرکت از آن زمان یک محصول تامین مالی برای کامیون ها و خودروهای جدید راه اندازی کرده است. بیش از 1200 نمایندگی از شبکه Autochek استفاده می کنند و بیش از 15000 وسیله نقلیه قابل تامین مالی در بازار در تمام بازارها وجود دارد.

Ikpe ادعا می‌کند که معرفی این عمودی‌های جدید ناشی از تقاضای بانک‌های شریک آن است که در محل راه‌اندازی شرکت در این قاره نقش مهمی دارند.

اما در برخی موارد، علیرغم تقاضای ظاهری و حضور یک بانک شریک، Ikpe می‌گوید که Autochek از رفتن به بازارهای جدیدی که در آن لحظه پتانسیل را درک نمی‌کرد، خودداری کرده است.

اتوچک

تیم اتوچک

در حال حاضر Autochek که در غرب و شرق آفریقا مستقر است، مناظر خود را به سمت شمال و جنوب در این قاره – به طور دقیق مصر و آفریقای جنوبی – دارد..

ما با چند شریک در اطراف صحبت می کنیم به طور بالقوه چگونه می توانیم ورود و من فکر می کنم بین الان و شاید سه ماهه دوم سال آینده، ما به نوعی بهترین نوع مناسب بودن محصول با بازار را برای آن بازارها شناسایی می کردیم. اما ما انتظار داریم که تا سه ماهه سوم، در آن بازارها حضور داشته باشیم.

به گفته شریک آندریاتا موفورو، انگیزه و تجربه Ikpe و رشد سریع مقیاس اتوچک در صدر فهرست دلیل سرمایه گذاری مجدد TLcom Capital در شرکت یک ساله است. برای Walter Baddoo، شریک مدیریتی در 4DX Ventures، این است که تیم “استعداد، جاه‌طلبی و تخصص حوزه مورد نیاز برای ایجاد یک تجربه کامل مالکیت خودرو برای مشتریان را نشان داده است.”

در آفریقا، اوبر و بولت بر فضای سواری تسلط دارند و به جای آن، اکثر استارتاپ‌های حمل‌ونقل را به حل مشکلات مالی خودرو و لجستیک سوق می‌دهند.

Autochek و دیگر استارت‌آپ‌های تامین مالی خودرو مانند Moove و FlexClub مبالغ زیادی را جمع‌آوری کرده‌اند که نشان‌دهنده افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به فضا و چشم‌انداز رقابتی در حال رشد است.

در مورد اتوچک، علاقه سرمایه گذاران به حدی بود که اتوچک دو برابر آنچه در ابتدا قصد داشت افزایش قیمت داشته باشد، بسته شد. صادقانه بگویم، برای کسب‌وکاری که با فناوری خودرو در آفریقا سر و کار دارد، می‌توان گفت که حرف‌های زیادی می‌زند. اما باز هم Autochek یک عنصر فین تک با مدل تامین مالی خود دارد. بنابراین، با توجه به اینکه چگونه فین‌تک بر چشم‌انداز VC آفریقا تسلط دارد و رکورد بالاترین سرمایه‌گذاری در مرحله اولیه را از PalmPay، Kuda و PawaPay دارد، غافلگیرکننده بزرگی نیست.

مانند هر استارت آپی، اتوچک می خواهد یک رهبر بازار باشد. این کشور قصد دارد سرمایه جدید را برای تقویت پلت فرم پردازش وام خودرو خود تزریق کند، ردپای خود را در غرب آفریقا عمیق تر کند و در نهایت، از شبکه گسترده خرده فروشی تویوتا تسوشو در 54 کشور آفریقایی برای تعمیق بیشتر گسترش آن استفاده کنید.